Ostatnia aktualizacja: 2008-09-01
 
 
 

Nr 7 - 8 (157-158) Lipiec - Sierpień 2008 r.

MINING EXPO 2008

NA RYNKU MASZYN GÓRNICZYCH
NOWE TRENDY

Podczas targów Mining Expo 2008 polscy producenci maszyn i urządzeń dla branży górniczej zaprezentują wiele nowatorskich rozwiązań oraz swój rosnący potencjał.

- Rozwój trendów w branży maszyn górniczych jest w znaczącym stopniu zdeterminowany przez stan koniunktury na rynku wydobywczym, który z kolei jest pochodną globalnego poziomu i struktury zapotrzebowania na surowce energetyczne, a w szczególności zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Tomasz Jakubowski, prezes zarządu Grupy Famur. 

Jak dodaje prezes Jakubowski, obserwowany jest dynamiczny rozwój urządzeń o dużej efektywności zarówno w technologiach głębinowych jak i odkrywkowych wydobycia węgla kamiennego. Główny trend zmierza w kierunku budowy maszyn i urządzeń o dużej koncentracji mocy wyposażonych w zaawansowane systemy sterowania i nadzoru. Producenci urządzeń pracują nad rozwojem technologicznym swoich produktów, dzięki czemu następuje automatyzacja pracy i zwiększenie bezpieczeństwa ludzi. Ponadto, rozwijane są technologie informatyczne, które nadzorują wydobycie i pozwalają zarządzać procesem eksploatacji z powierzchni kopalni. 

Jednocześnie rynek maszyn górniczych zglobalizował się. Czołowi producenci maszyn górniczych działają na wielu rynkach, więc nie ma zasadniczych różnic w ofercie na poszczególne kraje. Te, które są, wynikają z dostosowania maszyn do specyfiki warunków górniczo-geodezyjnych panujących w danym górnictwie. 

Do tych trendów dostosowują się polscy producenci maszyn. 



Kopalnia zdalnie sterowana 

- Rozwój technologiczny i konstrukcyjny produkowanych przez spółki z Grupy Famur maszyn i urządzeń pozwala na realizację nawet najtrudniejszych zleceń na całym świecie. Pod koniec tego roku wprowadzamy na rynek nową generację maszyn i urządzeń wchodzących w skład kompleksu ścianowego do wysokiej koncentracji wydobycia. Kombajn ścianowy FS-400, obudowa ścianowa Fazos F-18/38-2x6840 oraz przenośnik ścianowy PSZ 1100 tworzą nowy kompleks, w pełni zintegrowany z systemem nadrzędnym e-kopalnia®, stąd ta generacja kompleksów naszej produkcji funkcjonuje pod nazwą e-kompleks – zapowiada Tomasz Jakubowski. 

E-kompleks będzie można zobaczyć na wrześniowej wystawie towarzyszącej Światowemu Kongresowi Górnictwa. 

- Celem grupy Famur jest zwiększenie dyspozycyjności maszyn i urządzeń przez diagnostykę on-line oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy załóg górniczych. 
Projekt e-kopalnia® daje możliwość uproszczenia funkcjonujących w kopalniach systemów i połączenie ich w jedną wspólną instalację. Lepsza dostępność informacji i ich przetwarzanie już na dole pozwoli zmniejszyć koszty wydobycia węgla – dodaje prezes Jakubowski. 

Grupie Kopex-ZZM zależy głównie na wyeksponowaniu kompleksowego charakteru oferty, która obejmuje cały proces inwestowania w przemyśle wydobywczym - od zbadania złoża, zaprojektowania i wybudowania kopalni, poprzez dostarczenie całego wyposażenia, w tym zwłaszcza zmechanizowanych kompleksów ścianowych, które są sercem każdej kopalni. 

- Na wystawie będą wyjątkowej klasy nowości rynkowe, nad którymi pracowaliśmy dłuższy czas. Nie wchodząc w szczegóły już mogę powiedzieć, że to, co pokażemy będzie dużym wyzwaniem dla całej światowej branży maszyn i urządzeń górniczych – zapowiada dysponująca m.in. nową generacją ścianowych i podścianowych przenośników zgrzebłowych, kruszarek i reduktorów. Typoszeregi tych maszyn uzyskały bardzo dobre opinie użytkowników tak w kraju, jak i za granicą. Dzięki tak ukierunkowanej działalności Ryfama odnotowuje stały wzrost produkcji ogółem, w tym eksportu. W 2007 r. spółka sprzedała na eksport około 25 proc. swojej produkcji, natomiast w bieżącym roku udział eksportu stanowi ponad 60 proc. produkcji ogółem. Jednym z pierwszych zamówień na rok 2008 było wykonanie przenośnika zgrzebłowego ścianowego, typ Rybnik 950, przenośnika zgrzebłowego podścianowego Grot 1100 z kruszarką Scorpion 3000P oraz ze zwrotnią przenośnika taśmowego typu Ryfama do Meksyku. Ryfama oferuje również swoim potencjalnym klientom nowy wyrób - spalinową kolej spągowo-zębatą SKZ 81. 

Nowości prezentuje także grupa Glinik. Zakład Maszyn Górniczych Glinik opracował i wdrożył serię zmechanizowanych obudów ścianowych o wysokiej, powyżej 500 ton nacisku na stojak, podporności. Te urządzenia znajdują zastosowanie m.in. w kopalniach rosyjskich.

Dariusz Czrnecki

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59