Ostatnia aktualizacja: 2008-04-30
 
 
 

Nr 3 - 4 (153-154) Marzec - Kwiecień 2008 r.

UMOWY

JSW ZAROBI 1 MLN ZŁ NA HANDLU CO2
Z BORYNI DO JAPONII

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała 13 marca pierwszą w polskim górnictwie umowę na sprzedaż zredukowanych jednostek emisji dwutlenku węgla. Kupującym jest japoński koncern energetyczny Chugoku Electric Power.

Projekt będzie realizowany w kopalni Borynia, która podczas wydobycia węgla produkuje najwięcej gazów cieplarnianych. 

- Podpisanie tej umowy uważamy za sukces. To dziesiąta umowa tego typu w Polsce, ale pierwsza w górnictwie – komentuje Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

Przygotowania do realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa układu kogeneracyjnego zasilanego paliwem gazowym rozpoczęto w Boryni już trzy lata temu. 

– W międzyczasie pojawiła się jednak możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy przez naszą spółkę dzięki realizacji projektu o formule Joint Impementation, czyli wspólnego wdrożenia oraz sprzedaży zredukowanych jednostek emisji dwutlenku węgla – tłumaczy Kazimierz Gatnar, dyrektor zespołu zarządzania energią JSW. 

Przedstawiciele JSW przyznają, że spółka nie miała jednak doświadczenia i możliwości technicznych, aby samodzielnie zrealizować tak duże przedsięwzięcie, dlatego zdecydowała się na współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa, który zaproponował spółce współpracę z japońską firmę Chugoku Electric Power. 

Dzięki nowemu silnikowi gazowemu, który jest opalany metanem ujmowanym w trakcie odmetanowywania kopalni, będzie można produkować energię elektryczną i cieplną wykorzystywaną na potrzeby kopalni. Dzięki temu gaz nie dostanie się do atmosfery. Tę niewykorzystaną część GIG przeliczy na ekwiwalent dwutlenku węgla, po czym powstałą w ten sposób nadwyżkę JSW będzie mogła sprzedać japońskiej firmie, która z kolei „zaliczy” te jednostki emisji jako swoją redukcję, co w globalnym efekcie obniża redukcję dwutlenku węgla. 

Szacuje się, że wartość roczna zredukowanych jednostek emisji dwutlenku węgla wyniesie ok. 1 mln zł, a planowane zużycie metanu i wielkość produkcji wyniesie 3,2 mln m sześciennych. 

Realizacja projektu wynika z konwencji klimatycznej i protokołu z Kioto o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, do atmosfery, który został podpisany przez Polskę w 1998 roku. Zapisy protokołu weszły w życie w 2005 r. i od tego roku Polska jest uczestnikiem europejskiego rynku handlu uprawnieniami do emisji. 

Metan jest gazem, którego potencjał cieplarniany jest 21 razy większy od dwutlenku węgla. W ciągu minionych dwustu lat jego stężenie w atmosferze wzrosło ponad dwukrotnie. Przy podziemnej eksploatacji węgla kamiennego średnio uwalnia się ok. 10 m sześć. metanu na tonę wydobytego węgla. W polskich kopalniach odmetanowanie wyrobisk prowadzone jest ze względów bezpieczeństwa prowadzenia prac górniczych, a ujmowany metan w przeważającej mierze uwalniany jest do atmosfery. Prym w zakresie energetycznego zagospodarowania gazu kopalnianego wiodą od lat kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Szacowana redukcja emisji gazów cieplarnianych to powyżej 54 tys. ton ekwiwalentu CO2 rocznie. W przeciągu pełnego okresu kredytowania projektów Wspólnych Wdrożeń (lata 2008 – 2012) nastąpi zredukowanie emisji gazów cieplarnianych rzędu 300 tys. ton ekwiwalentu CO2. 

Eksperci podkreślają, że podpisanie przez jastrzębską spółkę umowy z Chugoku Electric Power przyczyni się do znacznych korzyści dla środowiska zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej Górnego Śląska. 

Polska jest jednym z krajów, które podpisały przyjęty w 1992 r. protokół z Kioto o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, do atmosfery. Zapisy protokołu weszły w życie w 2005 r. i od tego roku Polska jest uczestnikiem europejskiego rynku handlu uprawnieniami do emisji. 

Do realizacji wyznaczonych celów redukcyjnych Protokół z Kioto wprowadził trzy nowe mechanizmy rynkowe, zwane mechanizmami elastyczności (flexibility mechanisms) lub mechanizmami z Kioto (Kyoto mechanisms). Należą do nich: 

  • Handel Emisjami (Emmission Trading - ET) – umożliwia handel nadwyżkami jednostek przyznanej emisji gazów cieplarnianych (AAUs - Assigned Amount Units) 
  • Wspólne Wdrożenia (Joint Implementation - JI) – realizacja projektu inwestycyjnego przez kraje które podpisały Protokół, redukującego emisje gazów cieplarnianych lub zwiększającego pochłanianie gazu cieplarnianego i użycie wygenerowanych w ten sposób jednostek redukcji emisji (ERUs - Emission Reduction Units). Jednostki redukcji emisji (ERUs) mogą być generowane w okresie 2008 – 2012 i przekazywane wzajemnie krajom jako środek do wypełnienia ich zobowiązań wynikających z Protokołu w sposób efektywny ekonomicznie. 
  • Mechanizm Czystego Rozwoju (Clean Development Mechanism – CDM) – realizacja projektu redukującego emisje gazów cieplarnianych przez kraj który podpisał Protokół na terytorium kraju rozwijającego się i użycie powstałych w ten sposób poświadczonych jednostek redukcji (CERs - Certified Emission Reductions).

Na zdjęciu: podpisanie umowy pomiędzy JSW a japońską firmą.

Donald Dusek

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59