Ostatnia aktualizacja: 2007-11-31
 
 
 

Nr 9 - 10 (147-148) Wrzesień - Październik 2007 r.

INWESTYCJE

JSW PODPISAŁA LIST INENCYJNY W SPRAWIE "MORCINKA"
WYDOBYCIE TRANSGRANICZNE

New World Resources, właściciel OKD, największej firmy produkującej węgiel kamienny w Czechach, oraz Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały 17 października list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie potencjalnej eksploatacji złoża węgla kamiennego na terenie kopalni Morcinek.

Z uwagi na bliskość kopalni Morcinek i czeskiej kopalni ČSM, plany spółek New World Resources (NWR) i JSW od początku zakładały eksploatację polskich złóż z terenu Czech, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury górniczej zakładów NWR. Istnieją również możliwości rozbudowy zakładów górniczych Morcinek po polskiej stronie granicy. NWR i JSW rozpoczęły wspólną ocenę potencjalnej działalności na złożach kopalni Morcinek, która wpisuje się w strategiczne plany obydwu spółek w regionie. 

- Inwestycja w rozbudowę kopalni Morcinek stanowi element strategii rozwoju na rynku Europy środkowej i wschodniej. To ważne wydarzenie dla spółki New World Resources, które potwierdza nasze długofalowe cele strategiczne zakładające współpracę z polskim przemysłem wydobywczym węgla kamiennego - mówi Miklos Salamon, prezes New World Resources. Zdenek Bakala, prezes zarządu OKD prognozuje, że podpisanie listu intencyjnego otwiera możliwości zacieśnienia współpracy między OKD a JSW, ułatwia koordynację i podnosi skuteczność przyszłych działań podejmowanych w zakresie eksploatacji zasobów na tym terenie. 

- Pozyskanie dodatkowych ilości węgla koksowego jest dobrą inwestycją dla NWR i JSW. Zwiększony popyt na węgiel koksowy oraz naturalnie kurczące się obszary eksploatacyjne powodują, że wspólne przedsięwzięcie jest dla obu podmiotów bardzo rozwojowe - ocenia Daniel Ozon, wiceprezes JSW ds. strategii kapitałowej. 

Postanowienia listu intencyjnego przewidują, że NWR i JSW wspólnie opracują plan eksploatacji złoża oraz długoterminowy biznesplan. Szczegółowe warunki współpracy zostaną uzgodnione na późniejszym etapie. Wiele zależy również od wyników analiz, m.in. żywotności ekonomicznej i nakładów kapitałowych. 

List intencyjny podpisano z myślą o tym, aby NWR i JSW mogły rozpocząć sporządzanie dokumentacji niezbędnej w celu uzyskania pozwoleń oraz przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Uzyskane dane zostaną następnie wykorzystane na etapie rozmów z lokalnymi władzami. 

Podpisując list intencyjny strony wyszły z założenia, że porozumienie między Republiką Czeską i Polską w zakresie transgranicznego wydobycia węgla, aktualnie w fazie zaawansowanych negocjacji, zostanie ostatecznie podpisane. List nie stanowi jednak wiążącej umowy, ani nie gwarantuje podjęcia opisanej w nim współpracy i rozbudowy kopalni Morcinek. 

New World Resources jest wyłącznym właścicielem OKD, największej firmy produkującej węgiel kamienny w Czechach i jednego z największych producentów tego surowca w Europie Środkowej pod kątem przychodów i wielkości wydobycia. Spółka obsługuje klientów w Czechach, na Słowacji, w Austrii, Polsce, na Węgrzech oraz w Niemczech. W 2006 r. sprzedała 13,5 mln ton węgla, z czego 7,8 mln ton stanowił węgiel koksowy dla przemysłu stalowego. Spółka NWR osiągnęła przychody w wysokości 37,2 mld czeskich koron, przy EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji) o wartości 8,1 mld koron za rok 2006 oraz marży EBITDA przekraczającej 20 proc. 

NWR jest holenderską spółką zależną RPG Industries SE, europejskiej firmy z siedzibą na Cyprze. Z kolei RPG Industries SE to spółka inwestycyjna, której głównym obszarem zainteresowania jest Europa środkowo-wschodnia. W 81 proc. jest własnością spółki RPG Partners oraz jej właścicieli; pozostałe 19 proc. jest w posiadaniu First Reserve Corporation i American Metals and Coal International. 

RPG Partners stanowi pośrednio własność Zdenka Bakali oraz Crossroads Capital Investments Inc., firmy typu private equity operującej na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. First Reserve Corporation to amerykańska firma typu private equity działająca w branży energetycznej, która zarządza majątkiem o wartości 12,5 mld dolarów. American Metals and Coal International, Inc. to prywatna spółka wydobywczo-dystrybucyjna prowadząca działalność w USA, Australii, RPA, Wenezueli i Chinach.

Dariusz Czarnecki

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59