Ostatnia aktualizacja: 2007-04-26
 
 
 

Nr 3 - 4 (141-142) Marzec - Kwiecień 2007 r.

OCENY

RAPORT W REAKCJI NA TRAGEDIĘ
BEZPIECZEŃSTWO W GÓRNICTWIE

Rząd przyjął 24 kwietnia br. raport z oceny bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego. W dokumencie zaproponowano m.in. wprowadzenie nowych przepisów prawnych, stworzenie rejestru firm górniczych z informacjami o ich zasobach ludzkich i sprzętowych oraz ograniczenie wydobycia z podpoziomów.

Główne propozycje zmian, które powinny, zdaniem raportu, przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w kopalniach to prowadzenie do przepisów wymagań, które powinny spełniać firmy przed dopuszczeniem do wykonywania prac w zakładach górniczych oraz zwiększenie kontroli firm usługowych przez organy nadzoru górniczego. 

W raporcie znalazła się propozycja utworzenia bezpłatnego banku danych o firmach działających w branży górniczej. Firmy oceniane miałyby być m.in. pod względem posiadanej kadry inżynieryjno-technicznej, wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, czy jakości i terminowości wykonywanych robót. Zgodnie z raportem do czynników, które zwiększą bezpieczeństwo górników, należą konieczność poprawy stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz opracowanie jednolitych zasad dokonywania ich przeglądów, systematyczne eliminowanie wydobycia węgla z pokładów zalegających poniżej poziomów udostępniania złoża, czyli zmniejszenie tzw. eksploatacji podpoziomowej a także wdrożenie i doskonalenie zintegrowanych systemów informatycznych wspierających proces nadzoru przestrzegania przepisów BHP w kopalniach. Jak czytamy w raporcie, niezbędne jest także systematyczne dostosowywanie przepisów górniczych do zmieniających się warunków geologiczno-górniczych i technicznych i zwiększenie ilości badań nad metodami przewidywania i zapobiegania zagrożeniom wyrzutami metanu i skał oraz tąpnięciami. 

Raport podkreśla również konieczność wprowadzenia do przepisów prawa górniczego i geologicznego pojęcia „zagrożenia skojarzonego”, gdyż coraz więcej węgla kamiennego wydobywa się z pokładów, w których występuje wiele zagrożeń jednocześnie. 

Istotną kwestią jest poprawa struktury zatrudnienia w kopalniach oraz doskonalenie działań w zakresie polityki racjonalizacji zatrudnienia. Autorzy raportu wskazują również na potrzebę uporządkowania systemu szkolenia pracowników oraz osób dozoru górniczego w firmach wykonujących usługi w zakresie prac górniczych. 

Raport powstał na podstawie uchwały Rady Ministrów w sprawie podjęcia działań dotyczących bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego. Dokument był reakcją rządu na katastrofę z 21 listopada 2006 r. w kopalni Halemba, w której zginęło 23 górników. W ub.r. wypadkom w kopalniach węgla kamiennego uległo 2320 osób, spośród których 44 zginęły. Raport z oceny bezpieczeństwa w kopalniach węgla kamiennego został przygotowany przez zespół koordynacyjny, powołany przez Ministra Gospodarki. W skład zespołu weszli wiceministrowie resortów gospodarki, spraw wewnętrznych i administracji, pracy i polityki społecznej oraz prezesi Urzędu Dozoru Technicznego i Wyższego Urzędu Górniczego, a także dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa. W pracach zespołu uczestniczyli również prezesi Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przewodniczącym zespołu jest przedstawiciel ministra gospodarki. 

Dzień przed przyjęciem przez rząd raportu o bezpieczeństwo doszło do wypadku w kopalni Staszic, w którym 2 górników zginęło a 3 zostało rannych. Po wypadku Wyższy Urząd Górniczy zalecił analizę projektowanych robót górniczych w najbardziej zagrożonych rejonach wszystkich kopalń. Dodatkowo ponownie przeanalizowane mają być przyczyny wszystkich śmiertelnych wypadków w górnictwie w tym roku, ponowne analizy mają zminimalizować ryzyko kolejnych wypadków w kopalniach.

Oprac. (Czar)

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59