Ostatnia aktualizacja: 2007-04-26
 
 
 

Nr 3 - 4 (141-142) Marzec - Kwiecień 2007 r.

POLITYKA

STRATEGIA DLA GÓRNICTWA
NADCHODZI PRYWATYZACJA ?

-Strategia dla górnictwa na lata 2007-2015 będzie przyjęta przez rząd do połowy roku - zapowiada Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo. Jesienią br powinna wejść w życie ustawa górnicza.

W strategii ma znaleźć się zapis o woli rządu do częściowej prywatyzacji spółek węglowych przez giełdę. Jednak, jak mówi wiceminister, bez przyzwolenia społecznego prywatyzacji nie będzie.

- W tej dziedzinie nie będzie żadnych rozwiązań przymusowych, siłowych itd. Tylko jeśli będzie zgoda, to będziemy w takim kierunku szli. Jeżeli nie, to przyjmiemy to do wiadomości i będą to nadal spółki Skarbu Państwa. Zaniechanie prywatyzacji byłoby jednak szkodliwe dla branży niewykorzystaniem okazji, jaką daje dobra koniunktura w górnictwie i na giełdzie - ocenia Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski zapowiedział, że gdyby strona społeczna zgodziła się na skierowanie mniejszościowego pakietu akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdę, mogłaby ona zadebiutować na parkiecie na przełomie roku, a najdalej wiosną przyszłego roku. Podobną ścieżką mógłby pójść, za zgodą załogi, Katowicki Holding Węglowy.

Według Tchórzewskiego, giełda ma być dla spółek sposobem na pozyskanie kapitału na inwestycje. Tylko JSW, jak mówił, planuje w najbliższych latach warte 5-7 mld zł inwestycje, m.in. w nowe pola wydobywcze. Na giełdę miałyby trafić akcje nowej emisji, a cały pozyskany kapitał trafiłby nie do Skarbu Państwa, ale do spółki. Państwo w każdym przypadku zachowałoby pakiet kontrolny, co najmniej 51 proc.

Oprócz pozyskania pieniędzy, skierowanie górniczych spółek na giełdę miałoby także uczynić je bardziej przejrzystymi i lepiej zarządzanymi. Tchórzewski uważa, że prywatyzacja ma służyć rozwojowi firm i utrzymaniu miejsc pracy, a nie pozyskiwaniu wpływów do budżetu. Zastrzegł przy tym, że strategia dla górnictwa jest dokumentem rządowym, dlatego wola rządu dotycząca prywatyzacji w górnictwie musi się tam znaleźć, bo takie jest stanowisko rządu. Wiceminister dodał, że rząd musi sygnalizować to, co uznaje, że jest dobre dla gospodarki.

- Jeżeli załogi, głosem swoich przedstawicieli, odmówią tego, musi być wtedy wiadomo, kto za to w przyszłości poniesie odpowiedzialność, gdy będą zwolnienia czy jakiejś kłopoty itp. My chcemy, aby w spółkach następował rozwój, a bez spływu środków do spółek węglowych rozwoju nie będzie - mówi Krzysztof Tchórzewski.

Wiceminister  zapowiedział, że Kompania Węglowa, spełniając wolę załogi kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, po wycenie wystawi ją na sprzedaż. Ocenił, że wobec prognoz wskazujących na rosnące zapotrzebowanie na węgiel na świecie, zainteresowanie zagranicznych inwestorów może być duże. Jak przekonuje Grzegorz Pawłaszek, prezes Kompanii Węglowej, sprzedaż Silesii byłaby możliwa jeszcze w październiku br. Zainteresowanych kupnem czechowickiej kopalni jest czterech inwestorów: z Indii, Czech (grupa OKD), Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Brytyjska Gibson Group już zawarła ze związkami zawodowymi, w której zagwarantowano m.in. pewność zatrudnienia pracownikom i inwestycje w wysokości ok. 100-150 milionów dolarów.

Prace nad strategią dla górnictwa węgla kamiennego do roku 2015 rozpoczęto blisko rok temu pod kierownictwem wiceministra Pawła Poncyljusza. Według ówczesnych zapewnień miała być ona gotowa do końca roku 2006. Jak widzimy tak się nie stało i Ministerstwo Gospodarki nadal pracuje nad tym dokumentem. Projekt przygotowany pod kierownictwem Pawła Poncyljusza został raczej negatywnie oceniony przez środowisko górnicze. Uwagi pod jego adresem  miała też Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, która przygotowała obszerne i szczegółowe stanowisko.

Oprac. (Czar)

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59