Ostatnia aktualizacja: 2006-02-28
 
 
 

Nr 1 - 2 (139-140) Styczeń - Luty 2007 r.

ANALIZY

MASZYNY GÓRNICZE
NIEMCY EKSPORTUJĄ

Sekcja Maszyn Górniczych (Fachverband Bergbaumaschinen) w Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e.V. – skrót VDMA) z siedzibą w Frankfurcie nad Menem (www.vdma.org/mining) opublikował wstępne dane dotyczące eksportu niemieckich maszyn i urządzeń górniczych w 2006 roku.

Niemieccy producenci maszyn górniczych zamknęli rok 2006 bardzo korzystnymi wynikami. Obroty łączne podwyższone zostały o 11 proc. w stosunku roku poprzedniego, co oznacza osiągnięcie wielkości rzędu 2,55 miliardów euro. W porównaniu z rokiem 2001 uzyskano potrojenie produkcji. W strukturze obrotów dostawy na rynki zagraniczne stanowią 83 proc. (2,12 mld euro) – jest to wzrost o 15 proc. Obniżeniu uległy natomiast dostawy dla górnictwa niemieckiego. Pozytywne tendencje spowodowały wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach branży do 16 500 pracowników. W kontekście eksportu niemieckich maszyn górniczych przeprowadzono analizę sytuacji w poszczególnych krajach, i stwierdzono co następuje: 

Chińska Republika Ludowa 

przejęła po Rosji pozycję nr 1 na wykazie importerów niemieckich maszyn górniczych. Eksport do Chin wzrósł z 210 mln euro w 2005 roku do wartości 250 mln euro w roku następnym; jest to wzrost o 19 proc. Rokowania na przyszłość są nader optymistyczne, gdyż rząd chiński planuje podwojenie produkcji węgla z obecnych 2 mld ton w ciągu roku do 4 mld ton w 2020 roku. Równocześnie dąży się do podwyższenia stopnia bezpieczeństwa pracy w tamtejszych kopalniach. W zamierzeniach tych widzi się szansę dla niemieckich producentów, wzmocnioną aktualnym zainteresowaniem górnictwa chińskiego nowoczesną techniką rodem z Niemiec. 

Rosja 

po zaskakujących przyrostach importu w latach 2004-2005 ograniczyła wartość zakupów do 177 mln euro, co oznacza spadek o 25 proc. Mimo tej obniżki rynek rosyjski pozostał drugim pod względem wartości regionem zbytu niemieckich produktów branży górniczej. Aktualna sytuacja powstała w wyniku domknięcia określonej fazy w procesach inwestycyjnych realizowanych w sprywatyzowanych przedsiębiorstwach górniczych; jest również konsekwencją przyrostu znaczenia miejscowego przemysłu maszyn górniczych. Dynamika rozwoju rosyjskich koncernów górniczo-energetyczno-metalurgicznych zezwala na formułowanie prognoz wskazujących na stabilizację popytu – w tym również importu z Niemiec - na poziomie roku 2006. 

USA 

pozostają niezmiennie bardzo ważnym rynkiem dla niemieckich producentów maszyn i urządzeń górniczych. Import z Niemiec wzrósł o 31 proc., co oznacza wartość 145,5 mln euro. Znaczenie tego rynku potęguje się w wyniku lokalizacji na terenie USA zakładów produkcyjnych znaczących przedsiębiorstw niemieckich; wyroby tych zakładów nie występują w statystykach niemieckich - służą one również pokryciu części zapotrzebowania rynków Ameryki Łacińskiej. W obliczu malejących zasobów ropy naftowej w tym regionie, przy równoczesnym wzroście cen tego surowca, liczy się na progresję eksportu do USA szacowaną na 20 proc. 

Iran 

doprowadził nieomalże do podwojenia (wzrost o 96 proc. - 120 mln euro w 2006 roku) importu niemieckich maszyn górniczych. Wzrost ten interpretowany jest jako synonim fazy przygotowawczej do funkcjonowania gospodarki irańskiej w okresie zanikającej dochodowości wydobycia ropy naftowej. Aktualna sytuacja polityczna i rozbieżność ocen odnośnie możliwości złagodzenia napięć w kontaktach z szeregiem państw utrudniają określenie zapotrzebowania w dłuższej perspektywie czasowej. Rokowania krótkookresowe zakładają około 20-procentowy przyrost eksportu. 

Australia 

zakupiła maszyny górnicze o łącznej wartości 120 mln euro (wzrost o 71proc.). Przyczyną przyrostu popytu jest rosnący eksport węgla – szczególnie do Azji – oraz sukcesywne narastanie wydobycia z kopalń głębinowych. Na rok 2007 zakłada się dalszy przyrost zapotrzebowania o wielkości od 6 proc. do 10 proc. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie 

realizują szereg inwestycji ukierunkowanych na tworzenie centrum logistyczno-przeładunkowego w tym regionie. Wynika stąd zapotrzebowanie na urządzenia wiertnicze oraz technologie z zakresu przeróbki kopalin. Dopóki trwać będzie rozbudowa infrastruktury, dopóty utrzymywać się będzie określony boom importowy. 

Indie 

odnotowały wzrost wartości importu niemieckich maszyn górniczych z 8 mln euro w 2005 roku do 34,5 mln euro w roku ubiegłym. Trwa modernizacja przestarzałych w wielu przypadkach zakładów wydobywczych. Celem jest uzyskanie wzrostu produkcji węgla kamiennego poprzez podwyższenie stopnia mechanizacji wybierania. Przy uwzględnieniu kontynuacji tego trendu liczy się na dalszy wzrost popytu na importowane maszyny górnicze. 

Ukraina 

po wzroście zakupów do wartości 37 mln euro w 2005 roku odnotowała w roku kolejnym obniżenie do wielkości około 18 mln euro. Przyczynę tego zjawiska dopatruje się w realizowanych przedsięwzięciach związanych z restrukturyzacją przemysłu węglowego, a także w niestabilnej sytuacji politycznej. Z uwagi na potrzebę modernizacji wielu zakładów górniczych oczekuje się określonego ożywienia na tamtejszym segmencie rynku. 

Polska 

po raz kolejny zmniejszyła wielkość importu niemieckich maszyn i urządzeń górniczych; aktualna wartość zakupów obniżyła się do około 15 mln euro. Sytuacja ta – w ocenie niemieckich eksporterów – jest odzwierciedleniem malejącego wydobycia węgla kamiennego. Na rok 2007 zakłada się dalsze obniżenie popytu na produkty niemieckie. 

Spojrzenie w przyszłość 

Nieprzerwanie rosnące w skali globalnej zapotrzebowanie na energię i surowce generuje określone przyrosty popytu na stosowne środki produkcji. W tym aspekcie postrzega się szansę niemieckiego przemysłu maszyn górniczych na podwyższenie obrotów, szczególnie zagranicznych. W roku 2007 spodziewany jest wzrost eksportu do poziomu 85 proc.; ogólny przyrost definiowany jest w przedziale od 7 proc. do 10 proc.. Przy tych rokowaniach liczy się również na nieznaczny przyrost zatrudnienia. 

W analizach dostrzega się potencjalne obszary zbytu również w górnictwie niewęglowym. Regiony zwiększonego zainteresowania obejmują Amerykę Łacińską, szczególnie górnictwo miedzi w Chile, ponadto Afrykę i Mongolię, gdzie spodziewane jest rosnące z czasem zapotrzebowanie na produkty przedsięborstw niemieckich. 

Przedsiębiorstwa branży maszyn górniczych w dążeniu do uelastycznienia oferty uwzględniającej zróżnicowane zapotrzebowanie w skali światowej tworzą zgrupowania względnie struktury zintegrowane. W nurcie tym mieści się dokonana ostatnio sprzedaż przez RAG Coal International znanej firmy DBT GmbH, Lünen, na rzecz koncernu Bucyrus International, Inc. z siedzibą w South Milwauke, Wisconsin, USA. Model transakcji przewiduje sprzedaż w pierwszym kroku 49,9proc. udziałów; pozostała zaś część przejęta zostanie najpóżniej do 31.12.2009 roku. Strona niemiecka dopatruje się w transakcji korzyści z tytułu wspólnej prezencji na rynku światowym. Bucyrus International, jest przedsiębiorstwem notowanym na giełdzie; zatrudnia około 3000 pracowników. Produkuje urządzenia dla kopalń odkrywkowych eksploatujących węgiel, rudy miedzi i piaski roponośne w Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. DBT natomiast prezentuje się jako wiodący dostawca kompletnego wyposażenia do podziemnej eksploatacji pokładów węgla kamiennego. Zatrudnia 3200 pracowników; przy obrotach ponad 800 mln euro.

Gerard Fabian
Opracowano specjalnie dla Biuletynu Górniczego
Neuwied, 08.02.2007 r.

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59