Ostatnia aktualizacja: 2006-07-03
 
 
 

Nr 5-6 (131-132) Maj - Czerwiec 2006 r.

Energetyka

JAK ZMNIEJSZYĆ EMISJĘ DWUTLENKU WĘGLA?
ELEKTROWNIA BEZ CO2

W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel rozpoczęto budowę wolnej od emisji CO2 elektrowni Vattenfall napedzanej węglem brunatnym. Jest to pierwszy tego typu zakład w świecie.

- Vattenfall jest pierwszą firmą, która odważyła się wyjść z laboratorium i dopasować się do warunków życia codziennego. Dzięki wprowadzanej technologii przez długi czas zapewnimy przyjazne dla środowiska naturalnego zużycie węgla brunatnego wykorzystywanego przy wytwarzania energii elektrycznej – twierdzi Klaus Rauscher, szef Vattenfall Europe. 

Vattenfall zainwestował 50 milionów euro w budowę pierwszej, wolnej od emisji CO2 elektrowni napędzanej węglem brunatnym. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na 2008 rok. Nowa elektrownia, znajdująca się na w Schwarze Pumpe koło Cottbus, będzie bazowała na tzw. technologii paliwa tlenowego. Jej celem jest zatrzymanie emisji dwutlenku węgla uwalnianego podczas wytwarzania prądu poprzez skroplenie go i przeniesienie do składów znajdujących się głęboko pod ziemią. 

Szefowie Vattenfall jednocześnie namawiają do wprowadzenia globalnego programu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, który funkcjonuje już w krajach Unii Europejskiej. 

- Oczywistym jest, że musimy drastycznie zmniejszyć obecne poziomy emisji dwutlenku węgla. Najbardziej palącą potrzebą jest stworzenie wiarygodnej, stabilnej, przewidywalnej i długookresowej struktury, która określałaby jak osiągnąć redukcje – przekonuje Lars G. Josefsson, prezes Vattenfall. 

Josefsson uważa, że opracowanie rozwiązania rynkowego ma zasadnicze znaczenie. Jego zdaniem należy uczynić wszystko co możliwe, aby ustalić właściwą cenę za uprawnienia do emisji. Cennik musi być w jak największym stopniu globalny. Będzie to można osiągnąć jedynie przy użyciu mechanizmów rynkowych - co oznacza, że musi wykształcić się globalny system handlu uprawnieniami do emisji. Lars Josefsson jest przekonany, że trzeba przełamać niechęć środowiska biznesowego do przyjęcia jasnego stanowiska w sprawie zmian klimatu. 

Vattenfall zaproponował elastyczny model podziału obciążeń związanych z ograniczaniem zmian klimatycznych. Model opiera się na zasadzie, że wszystkie kraje powinny uczestniczyć w procesie redukcji emisji dwutlenku węgla, zakłada również, że kraje biedniejsze nie będą pozbawione możliwości rozwoju gospodarczego, zaś kraje bogate nie będą musiały przechodzić destrukcyjnych zmian. 

Koncern Vattenfall, starając się doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla, planuje również duże inwestycje w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W najnowszym projekcie ustawy dotyczącej przyszłości systemu certyfikatów energii, szwedzki rząd zaproponował docelowy wolumen wytwarzanej energii, który kwalifikowałby się do certyfikacji w wysokości 17 TWh do 2016 r. 

Rada Nadzorcza Vattenfall zadecydowała, że koncern powinien angażować się w prowadzenie projektów, które stwarzają możliwość zwiększenia ilości odnawialnej energii produkowanej przez firmę na szwedzkim (macierzystym) rynku, w przybliżeniu o 10 TWh do 2016 roku. Znaczna część potencjalnych projektów związana jest z elektrowniami wiatrowymi. Ponadto, oszacowano, że można zwiększyć produkcję energii wodnej o 1 do 2 TWh, a projekty związane z biopaliwami mogą przyczynić się do zwiększenia produkcji energii o prawie 0,5 TWh. Stopień zaangażowania, który jest obecnie rozpatrywany przez Radę Nadzorczą, wiąże się ze znacznym inwestowaniem w wytwarzanie energii opartej na źródłach odnawialnych. W sumie ta inwestycja wyniesie około 4,3 mld euro i będzie wymagała nakładu pracy równego 30 000 „osobolat”. Obecnie Vattenfall wytwarza w krajach skandynawskich 90 TWh energii. 

Ważnym warunkiem wstępnym do realizacji projektów jest zatwierdzenie przez parlament systemu wspierającego, ponieważ ocenia się, że tylko wtedy będzie możliwa realizacja niektórych projektów związanych z energią wodną na zasadach komercyjnych. 

Vattenfall, należący do szwedzkiego skarbu państwa, jest jednym z największych koncernów energetycznych w Europie. W Polsce jest większościowym udziałowcem w Vattenfall Distribution Poland (dawniej Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny) posiadającym ok. 9 proc. rynku dystrybucji energii w Polsce, oraz Vattenfall Heat Poland (dawniej Elektrociepłownie Warszawskie): ok. 3 proc. rynku produkcji energii w Polsce.

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądała elektrownia Schwarze Pumpe


CZAR
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 0-32-757-32-39, 0-32-757-32-52; 0-32-757-38-21; 0-32-251-35-59