Ostatnia aktualizacja: 2005-08-24
 
 
 

Nr 7-8 (121-122) Lipiec - Sierpień 2005 r.

Komentarz

Jednak (czysty) węgiel!

Ceny gazu ziemnego są wysokie, to fakt z którym nie da się dyskutować. W okresie letnim podczas ostatnich dwóch lat nastąpiło ich podwojenie. Zmusza to producentów energii elektrycznej do zużywania większych ilości węgla. Jeden z większych producentów energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii- POWERGEN- poinformował ostatnio, że wykorzystuje tego lata 20 proc. więcej węgla niż w ub. roku. A przecież latem zwykle gaz wyprzedzał zużycie węgla. Wg oficjalnych informacji rządu Wielkiej Brytanii odchodzi się także od gazu w miesiącach zimowych. W I kwartale 2005r. główni producenci energii spalili tam 4,2 proc. więcej węgla niż w analogicznym okresie roku 2004. W tym samym okresie, kiedy ogólne zużycie paliw było na niezmienionym poziomie, zużycie gazu spadło o 8 proc.

Eksperci amerykańscy, w odniesieniu do własnej gospodarki, stwierdzają, że podobnie jak dotychczas, również w przewidywalnej przyszłości najważniejszą rolę w produkcji energii odgrywać będzie węgiel. Z węgla w USA wytwarza się 51,9 proc. energii. Na drugim miejscu jest energia jądrowa (20,4 proc.), potem idzie gaz ziemny ( 15 proc.), hydroenergia (7 proc.), olej opałowy (3 proc.) ( dane z lutego br.).

Trwające obecnie dyskusje nad wizją polityki energetycznej w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, musza uwzględniać wzrastające ryzyko geopolityczne, które będzie wpływać na dostawy gazy i ropy naftowej. Sytuacja w rejonach największego wydobycia tych paliw sprawia, że możemy obawiać się o bezpieczeństwo dostaw. Tymczasem węgiel jest nadal obfitym, bezpiecznym i konkurencyjnym źródłem energii. Europa ma dostęp do jego ogromnych zasobów. Zwłaszcza nowe państwa członkowskie, w tym Polska, mają kluczowe znaczenie pod tym względem. Unia Europejska dysponuje zaś rozbudowaną siecią portów, szlaków wodnych i kolejowych, co sprawia, że transport i składowanie węgla jest bezpieczne i tanie.

Wszystkie przytoczone wyżej argumenty przemawiają więc za węglem. W naszej polskiej sytuacji także nie ma dla niego realnej alternatywy. Wielu przeciwników tego paliwa wskazuje jednak na koszty ochrony środowiska, związane zwłaszcza z emisją CO2. Dlatego wyzwanie, przed którym stoi obecnie przemysł węglowy, to opracowywanie i wdrażanie najlepszych technologii czystego spalani. Czysty węgiel oznacza spójną strategię rozwoju trwałej przyszłości dla wykorzystywania węgla.

 

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. (032) 757-32-39, 757-32-52; 757-38-21