Ostatnia aktualizacja: 2005-08-24
 
 
 

Nr 7-8 (121-122) Lipiec - Sierpień 2005 r.

Przekształcenia

INWESTOWANIE W PRZYSZŁOŚĆ
NOWA STRUKTURA

PW okresie 12 lat swojej działalności inwestycje realizowane przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA podporządkowane były głównemu celowi reformy górnictwa, jakim było osiągnięcie rentowności produkcji.
Kolejne lata i prowadzona w tym czasie wielokierunkowa restrukturyzacja oraz wynikające z jej założeń inwestycje przybliżały spółkę do obecnego poziomu rentowności, którego miarą jest ubiegłoroczny zysk w wysokości 1,5 mld złotych.

Balansowanie pomiędzy wahaniami koniunktury na węgiel koksowy i to w trakcie realizacji programu restrukturyzacji technicznej, organizacyjnej, majątkowej i finansowej oraz poważnej redukcji zatrudnienia wymagało dużej precyzji w planowaniu inwestycji zapewniających wydobycie na poziomie gwarantującym rentowność, a nieuchronne porażki uświadamiały, że inwestycje kapitałowe to coraz ważniejszy element strategii rozwoju spółki. Ich zasadniczym kierunkiem stała się budowa kapitałowej grupy węglowo - koksowej, która miała nie tylko ustabilizować rentowność produkcji, ale przede wszystkim pomnożyć siłę rynkową i wartość "zjednoczonych" w grupie producentów węgla i koksu, aby zapewnić im środki na inwestycje rozwojowe.

Od koncepcji do jej realizacji upłynęło sporo wody, JSW SA w ubiegłym roku objęła 46,2 proc. udziałów Koksowni Przyjaźń o wartości 386 mln zł - w zamian za wierzytelności koksowni, a w maju 2005 roku stoczyła głośny w mediach bój o kupno 37 proc. udziałów tej koksowni od PKP. Zanim doszło do tej transakcji, JSW SA kupiła z końcem maja 5 procent udziałów KP od Kompanii Węglowej. Następny krok ku nowej strukturze kapitałowej wykonany został na początku lipca i był on na tyle zasadniczy, że pozwolił - kosztem 562 mln złotych zapłaconych Polskim Kolejom Państwowym za 37 procent ich udziałów w KP - na pełne przejęcie kontroli nad Koksownią Przyjaźń. W ten sposób, krok po kroku JSW SA stała się posiadaczem 88,09 procent udziałów i głównym właścicielem tej koksowni.

Jednak ostatecznym ruchem była decyzja Rady Ministrów z końca lipca o przekazaniu do JSW SA 73 proc. akcji ZK Wałbrzych oraz 73 proc. akcji KK Zabrze, a także 11 proc. udziałów Koksowni Przyjaźń, należących do Skarbu Państwa. Podpisanie umowy o powołaniu holdingu nastąpi po zakończeniu wyceny koksowni, które Skarb Państwa wniesie aportem do JSW SA - być może jeszcze w sierpniu. Utworzenie holdingu węglowo-koksowego zakończy jedną z bardziej skomplikowanych operacji na ścieżce inwestycji kapitałowych JSW SA. Wszystkie wcześniejsze, których efektem było utworzenie spółek-córek - to przede wszystkim wyniki procesu porządkowania struktury organizacyjnej i kapitałowej kopalń spółki - w ramach programu restrukturyzacji górnictwa.

Od kilku już lat spółka zwiększa zakres inwestowania zarówno w utrzymywanie mocy produkcyjnych na odpowiednim poziomie (a jest to około 13,5 mln ton węgla w skali roku, czyli 54 tys. ton na dobę), jak również w zadania pozwalające sięgnąć do zasobów w polach rezerwowych Bzie Dębina i Pawłowice. Zalega w nich, według aktualnych szacunków, ponad 480 mln ton węgla koksowego.

Konieczność podjęcia tych inwestycji wynika z faktu, że od wielu lat JSW SA jest w Polsce praktycznie jedynym producentem węgla ortokoksowego typu 35 - surowca do produkcji koksu hutniczego, co przekłada się także na silną pozycję spółki na rynku europejskim.

Możliwości podwyższania nakładów na ten cel zwiększały się jednak stopniowo, co pokazuje sekwencja ich narastania od roku 2003, w którym spółka wydała 225 mln zł; w roku 2004 roku - już 350 mln zł, a na rok 2005 zaplanowano zadania o wartości 650 mln złotych. W swojej strategii rozwoju JSW SA przewiduje wydanie na inwestycje od 2006 do 2010 roku około 3,5 mld złotych. Wzrost środków pozwoli dostosować kopalnie do zadań wynikających ze strategii kapitałowej grupy węglowo-koksowej i umocnić jej efektywność ekonomiczną. Jednym z realizowanych zadań jest utworzenie kopalni zespolonej, która pozwoli optymalnie spożytkować udostępnione zasoby spółki, natomiast inwestycjami zapewniającymi dalszą przyszłość będzie zagospodarowanie pól rezerwowych Bzie Dębina i Pawłowice. Trwają już prace przygotowujące koncepcję udostępnienia pola Bzie Dębina, a także działania formalno - prawne zmierzające do uzyskania koncesji - do końca roku 2006. Pozwoli to rozpocząć roboty w roku 2007.

Nie jest odkryciem, że w procesie inwestowania czas jest wartością, która przekłada się bezpośrednio na poziom ryzyka inwestycyjnego, zwłaszcza w górnictwie, ale najbardziej - w realizowaniu inwestycji kapitałowych. Dlatego prezes zarządu JSW SA, Leszek Jarno z wyjątkową konsekwencją działał na rzecz utworzenia grupy kapitałowej, jako bardziej efektywnej formy inwestowania w rentowność spółki i zapewnienia większej stabilności wszystkim składnikom przyszłej struktury. Nowy, siłą rzeczy większy podmiot, który obejmie 41 procent rynku koksu w Polsce i 9 proc rynku europejskiego będzie bowiem bardziej odporny na nieuchronne zmiany koniunktury.

Eugenia Plucik
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. (032) 757-32-39, 757-32-52; 757-38-21