GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 5-6 (83-84) Maj - Czerwiec 2002r. Biuletyn Górniczy 

 

XIV Walne Zgromadzenie GIPH


24 czerwca br. w Domu Kultury kopalni Wujek w Katowicach odbyło się XIV Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków GIPH.

Delegaci zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Izby w okresie od czerwca 2001 r. do czerwca br., które przedstawił wiceprzewodniczący Rady GIPH Leszek Jarno. O bieżących działaniach Izby poinformował prezes GIPH Janusz Olszowski.( skróty obu wystąpień publikujemy obok.)
Po wysłuchaniu sprawozdania przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Mieczysława Brudniaka, delegaci podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności organów Izby w okresie od 19 czerwca 2001 do 24 czerwca 2002r oraz sprawozdania finansowego za 2001 r i udzielenia absolutorium Prezesowi GIPH i Zarządowi za działalność w okresie sprawozdawczym Dokonali także zmian w statucie. W wyborach uzupełniających dokonano wyboru na wakujące miejsce w Radzie Izby. W wyniku tajnego głosowania nowym członkiem Rady został prezes Zarządu Kopexu SA Rafał Rost.
Delegaci przyjęli również dwa dodatkowe „wolne wnioski” .Pierwszy z nich zobowiązuje GIPH do podjęcia działań usprawniających uzyskanie na terenie Polski certyfikatów dla maszyn i urządzeń zgodnych z dyrektywą ATEX Unii Europejskiej lub do wystąpienia o 3-letni okres przejściowy. Drugi wniosek zobowiązuje GIPH do wystąpienia w sprawie możliwości uzyskiwania poręczeń kredytowych Skarbu Państwa dla działalności gospodarczej firm okołogórniczych.
Wśród gości Walnego Zgromadzenia znaleźli się senatorowie Bernard Drzęźla, Adam Graczyński i Jerzy Markowski oraz posłowie na sejm Ryszard Pojda i Jan Rzymełka. Ministerstwo Gospodarki reprezentował Jarosław Zagorowski - wicedyrektor Departamentu Restrukturyzacji Przemysłu z Wyższy Urząd Górniczy - dyrektor generalny Sławomir Brodziński. Obecni byli także: Tadeusz Zygadłowicz- przewodniczący Zarządu Głównego SITG, Tadeusz Donocik - prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Jerzy Kulisz- przewodnicząc Porozumienia Związków Zawodowych KADRA, Romuald Talarek prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej, Józef Chlebicki - wiceprezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych, Czesław Oruba- dyrektor Zarządu spółki „Kuźnia - Glinik”, przedstawiciel posła na sejm Jana Knapika, Ryszard Popowicz z-ca dyrektora generalnego Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska. Środowisko nauki reprezentowali prof. dr hab. inż. Wiesław Blaschke z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi Energią PAN i dr hab. inż. Krystian Probierz- dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Krótkie wystąpienia wygłosili Dyr. Jarosław Zagorowski z Ministerstwa Gospodarki, senator prof. Dr hab. Inż. Bernard Drzęźla, senator Adam Graczyński, poseł Jan Rzymełka, prezes HIPH Romuald Talarek oraz dyr. Ryszard Popowicz.

Niezaprzeczalne sukcesy

Sprawozdanie Rady Izby z działalności w okresie od 19 czerwca 2001 r. do 24 czerwca 2002 r. wygłoszone przez wiceprzewodniczacego Rady Leszka Jarno.
Reprezentacja interesów gospodarczych zrzeszonych w Górniczej Izbie Przemysłowo - Handlowej podmiotów gospodarczych to podstawowa działalność Izby - organizacji samorządu gospodarczego.
Dla realizacji tego zadania, Izba starała się wpierw uzyskać reprezentatywne opinie swoich członków o ważnych dla nich problemach, a następnie tak zebrane uwagi były podstawą do opracowania różnorakich wystąpień, kierowanych do organów władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej. Ponadto wszelkie uwagi, opinie i propozycje zgłoszone przez środowiska, które Izba reprezentuje, na bieżąco były przekazywane osobiście przez przedstawicieli naszej organizacji podczas obrad:

- podkomisji i komisji sejmowych,
- zespołów powoływanych przy ministerstwach,
- komisji działających przy WUG,
- Rady oraz komitetów Krajowej Izby Gospodarczej.

W okresie sprawozdawczym, Izba działała zgodnie z podstawowymi kierunkami, które ustaliło Walne Zgromadzenie. W ostatnim roku, tak jak w latach ubiegłych, Izba zajmowała się sprawami ważnymi, zarówno dla wszystkich przedsiębiorców, jak i istotnymi tylko dla poszczególnych dziedzin działalności gospodarczej. W takim ujęciu, przedsięwzięcia GIPH można przedstawić w trzech grupach:

I. Działania na rzecz wszystkich członków niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

  1. Wszyscy członkowie Izby mieli możliwość zapoznania się z projektem rządowego programu „Przede wszystkim przedsiębiorczość” i zgłoszenia swoich uwag i propozycji. Na ich podstawie Zarząd opracował zbiorcze stanowisko i przekazał Premierowi oraz Ministrowi Gospodarki.
  2. Przekazano stronie rządowej krytyczną opinię naszego środowiska dotyczącą projektu ustawy o terminach zapłaty. Zdaniem Izby problem opóźnionych płatności to efekt złego stanu całej gospodarki. Doraźną pomocą dla przedsiębiorców może być usprawnienie systemu sądowego dochodzenia roszczeń. W związku z tym zwrócono się do Marszałka Sejmu RP, Ministra Sprawiedliwości i Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zainicjowanie prac legislacyjnych zmierzających do usprawnienia działalności sądów rejonowych i okręgowych w sferze działalności gospodarczej.
  3. Kontynuowano współpracę z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, która polegała na organizacji cyklicznych, roboczych spotkań, wymianie doświadczeń oraz informowaniu przedsiębiorców o patologiach w obrocie gospodarczym.
  4. Izba uczestniczyła w konkursie im.Haliny Krahelskiej zorganizowanym przez Głównego Inspektora Pracy i jako jedna z uprawnionych organizacji, zgłosiła 4 wnioski o przyznanie nagrody. Jak nam wiadomo, jedną z nagród otrzymało opracowanie autorstwa pracowników CSRG.
  5. GIPH aktywnie włączała się w inicjatywy lokalne związane z gospodarką regionu. Przykładem tego jest konsultowanie z Izbą spraw naboru do szkół zawodowych w roku szkolnym 2001/2002 oraz proponowanych nowych kierunków i form kształcenia w Województwie Śląskim a także uczestnictwo w opracowaniu Wojewódzkiego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
  6. Wielomiesięczne starania doprowadziły do wpisania Izby na listę organizacji pracodawców i przedsiębiorców Urzędu Zamówień Publicznych, uprawnionych do składania środków odwoławczych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. W praktyce oznacza to, że Izbie na mocy tej decyzji przysługiwać będą prawa strony.
  7. Dla wszystkich członków Izby zorganizowano cykl szkoleń nt.
    -prawa spółek handlowych,
    -zarządzania i aktywnego pozyskiwania środków finansowych przez przedsiębiorstwa,
    -wykorzystania internetu w działalności gospodarczej, a ostatnio - zamówień publicznych.
  8. Zorganizowano spotkanie przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie z wiceprezesem Urzędu Regulacji Energetyki, na którym omówiono m.in. zagadnienia związane z wprowadzaniem rynku energii.
  9. Opracowano opinie i przedstawiono propozycje poprawek do projektów ustaw:
    - o zmianie ustawy o Izbach Gospodarczych,
    - o zmianie organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz w zakresie działania ministerstw
  10. W omawianym okresie, mimo poważnych trudności finansowych, kontynuowano edycję czasopisma "Biuletyn Górniczy", na łamach którego poruszana była różnorodna tematyka. Oprócz spraw związanych z szeroko rozumianą reformą górnictwa na świecie oraz w Polsce, wiele artykułów dotyczyło sytuacji i problemów związanych z restrukturyzacją firm działających w otoczeniu górnictwa, współdziałania przedsiębiorców z gminami, ekologii, zagospodarowania terenów poprzemysłowych, polityki regionalnej, współpracy z instytucjami europejskimi oraz problematyki naukowo - badawczej. W stałych rubrykach pisma prezentowano m.in. nowości książkowe związane tematycznie z problematyką gospodarczą, oferty współpracy handlowej ze strony firm zagranicznych oraz informacje dotyczące działalności samorządu gospodarczego.
  11. W ramach promocji bezpłatnie utrzymywano i aktualizowano na bieżąco dla członków Izby strony internetowe zawierające podstawowe dane o profilu produkcji oraz świadczonych usługach.
  12. Na bieżąco, w zależności od indywidualnych potrzeb członków Izby, świadczy się nadal stałe doradztwo w zakresie prawnym, głównie w sprawach podatkowych.
  13. Dużą uwagę przywiązywano w omawianym okresie do realizacji statutowego obowiązku kształtowania właściwego wizerunku reprezentowanych w GIPH branż. Zarząd Izby szczególnie starał się docierać z tą problematyką do mediów. W różnych tytułach prasowych ukazało się w sumie kilkanaście różnorodnych materiałów będących najczęściej próbą polemiki z wcześniej opublikowanymi artykułami. W szczególności w wystąpieniach zwracano uwagę na fakt nadmiernego obciążania przedsiębiorców opłatami budżetowymi i parabudżetowymi.
  14. Zgodnie z uprawnieniami Izby, na wnioski zainteresowanych członków, wystawiono listy referencyjne.
  15. Zorganizowano jubileusz X-lecia istnienia GIPH, na którym zarówno członkowie, jak i zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Izby i dokonać jej oceny.
II. Działania na rzecz przedsiębiorców górniczych.
  1. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w omawianym okresie była kampania na rzecz niedopuszczenia do opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych. Doprowadzono wreszcie do wydania ostatecznego orzeczenia w tej sprawie przez Sąd Najwyższy. Ponadto Izba uczestniczyła w kilkunastu sprawach związanych z tym podatkiem, które zakończyły się korzystnymi dla członków GIPH wyrokami NSA.
  2. Trzeci rok z rzędu Izba była współorganizatorem konkursu „Kopalnia Roku”, którego celem jest promocja osiągnięć w poprawie wyników finansowych kopalń.
  3. Premierowi oraz Ministrowi Gospodarki przekazano syntetyczne zestawienie zmian przepisów prawnych, niezbędnych dla dalszej, skutecznej restrukturyzacji górnictwa.
  4. Zakończono prace nad dokumentem pt. „Polityka fiskalna państwa wobec górnictwa węgla kamiennego w latach 1990 - 2001 i jej wpływ na kondycję tej branży”. Opracowanie przekazano stronie rządowej oraz rozpowszechniono w innych ośrodkach decydenckich i opiniotwórczych.
  5. Kontynuowano działania związane z doprowadzeniem do obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej, których wzrost ma spowodować podatek akcyzowy. W tej sprawie dwukrotnie występowano do Ministra Gospodarki.
  6. Izba włączyła się w akcję informacyjną dot. możliwości pozyskiwania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na inwestycje proekologiczne, realizowane przez przedsiębiorców górniczych.
  7. GIPH skierowała wystąpienie do Prezesa Sądu Najwyższego w sprawie przestrzegania przepisów prawa w zakresie wydobywania kruszyw naturalnych.
  8. Północna Delegatura GIPH zorganizowała kolejne spotkanie poświęcone zmianom w ustawie „Prawo geologiczne i górnicze” z udziałem przedstawicieli: WUG, OUG, geologów wojewódzkich Polski Północnej oraz dyrektorów kopalń z tego regionu.
  9. Z myślą o przedsiębiorcach górniczych zorganizowano cykl szkoleń nt.
    - nowego Prawa Wodnego,
    - gospodarki odpadami, ze szczególnym uwzględnieniem ich składowania w technologiach górniczych,
    - opłaty produktowej i depozytowej.
  10. Izba aktywnie uczestniczyła w przygotowywaniu, ważnych dla górnictwa, aktów prawnych, do których wydania zostali zobowiązani ministrowie:
    Administracji i Spraw Wewnętrznych, Ochrony Środowiska oraz Gospodarki, a także Rada Ministrów. W tym zakresie Izba opiniowała projekty 20 rozporządzeń, do których wniosła kilkaset uwag. Wydaje się, iż omawiana działalność jest jedną z ważniejszych sfer funkcjonowania GIPH, gdyż bezpośrednio przekłada się ona na konkretne korzyści finansowe członków Izby.
  11. Kontynuowano cykliczne spotkania powołanych przy Izbie Zespołów ds.: ochrony środowiska, podatków, a ostatnio energetyki.
III. Działania na rzecz firm z otoczenia górnictwa.
  1. Kontynuowano działalność informacyjną o konferencjach, szkoleniach, programach pomocowych , odwiedzających Polskę misjach zagranicznych, oraz możliwościach włączenia się przedstawicieli tej grupy przedsiębiorstw w skład rządowych delegacji gospodarczych.
  2. Nawiązano współpracę z Konsulatem RP w Czechach, której podstawowym celem jest informowanie producentów maszyn i urządzeń górniczych o przetargach organizowanych przez kopalnie węgla kamiennego w Czechach.
  3. Powołano zespół opracowujący propozycje rozwiązań , których celem jest usunięcie trudności występujących w obrocie gospodarczym pomiędzy firmami usługowymi oraz producentami maszyn i urządzeń a spółkami węglowymi.
  4. Dwukrotnie Izba włączała się w postępowania przetargowe, w których naruszono interesy jej członków. Interwencje spowodowały wszczęcie kontroli tych postępowań, które jeszcze trwają.
  5. Przygotowano ofertę członków Izby dla Koreańskiej Republiki Ludowo -Demokratycznej, która wyraziła zainteresowanie zakupem wyremontowanych maszyn i urządzeń górniczych z likwidowanych polskich kopalń.
  6. Dla firm funkcjonujących w otoczeniu górnictwa przeprowadzono bezpłatne akcje promocyjno - reklamowe, związane z targami IMME 2001 w Kalkucie oraz Mining & Electric Indonesia 2001 w Dżakarcie.
  7. Izba uczestniczyła w redagowaniu Biuletynu Informacyjnego o polskich firmach, przygotowywanego przez Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady Polskiej w Johannesburgu (RPA).
  8. Kontynuowano współpracę w poszukiwaniu partnerów i dostawców dla firm zagranicznych wśród przedsiębiorstw polskich. Ta działalność prowadzona jest w kontakcie z wydziałem ekonomiczno - handlowym Ambasady Polskiej w : Wielkiej Brytanii; Republice Południowej Afryki, Korei, Indonezji, Indii.
  9. Izba włączyła się w przygotowania do organizacji Forum Gospodarczego Polska - Wschód, które ma odbyć się w IV kwartale br.
  10. Przeprowadzono akcję promocyjną Targów Katowickich 2001 w wydziałach ekonomiczno-handlowych polskich ambasad oraz zorganizowano na tych targach stoisko GIPH, na którym prezentowano materiały promocyjne Izby oraz wydany specjalnie na targi „Katalog kopalń i firm związanych z polskim górnictwem”.
    Rada uważa, iż w będącym przedmiotem sprawozdania okresie, Izba Górnicza prowadziła wszechstronną działalność i osiągnęła niezaprzeczalne sukcesy. Powoli lecz systematycznie jej rola i prestiż wzrastają. Wydaje się, że utrzymanie i rozszerzanie tych pozytywnych tendencji będzie w kolejnym okresie sprawozdawczym najważniejszym zadaniem Izby.
Opracowała:   Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA
Opracowanie: oho! Internet (C) Bytom 1997-2002