GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 11-12 (77-78) Listopad - Grudzień 2001 Biuletyn Górniczy 

Dla Głównego Instytutu Górnictwa

Polska Nagroda Jakości


Główny Instytut Górnictwa w Katowicach od lat wdraża oraz doskonali nowoczesne metody zarządzania jakością, co upoważniło go do wzięcia udziału w VII edycji Konkursu o Polską Nagrodę Jakości w kategorii dużych przedsiębiorstw usługowych, zatrudniających powyżej 250 osób. Instytut, za swoją misję przyjął kreowanie nowoczesnych, energooszczędnych i czystych technologii oraz rozwiązań technicznych i przedsięwzięć służących kształtowaniu korzystnych relacji w układzie „człowiek- przemysł- środowisko”.

A wszystko po to, aby pozyskać klienta, zdobyć jego zaufanie i świadczyć dla niego usługi o najwyższej jakości. Toteż - jak podkreśla prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, naczelny dyrektor GIG-u,- kierownictwo instytutu oraz jego pracownicy łączyć muszą fachową wiedzę naukowca z umiejętnościami realnie oceniającego rynek menedżera, który potrafi wykonać „produkt” o parametrach poszukiwanych przez klientów i zareklamować go skutecznie w publikacjach fachowych, materiałach promocyjnych i reklamowych. W ciągu ostatnich czterech lat Instytut wykonał usługi dla około 6 tys. klientów, zaś w samych tylko roku 2001 z jego usług skorzystało około 2 tys. różnych podmiotów gospodarczych oraz osób prywatnych.
Od 1998 roku w GIG-u działa system zarządzania jakością według normy PN - ISO 9001;1996, natomiast do końca roku 2002 ma on zostać przekształcony na system według modelu z 2000 roku., który jest bardzo zbliżony do modelu TQM ( Total Quality Managment), czyli Zarządzania Przez Jakość (ZPJ).
W ostatnich latach Instytut otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień związanych, między innymi, z jakością zarządzania. W 1999 roku został laureatem I edycji Śląskiej Nagrody Jakości, przyznanej za kompleksową ofertę usług i wysoką jakość oferowanych prac, zaś w 2000 roku otrzymał wyróżnienie I stopnia w VI edycji konkursu „Polskiej Nagrody Jakości”. Natomiast w 2001 roku GIG został laureatem, we wspomnianym już VII Konkursie Polskiej Nagrody Jakości, należącej do najbardziej prestiżowych w kraju. Dyrektor naczelny GIG profesor Józef Dubiński odebrał statuetkę tej nagrody na Zamku Królewskim, z rąk Leszka Millera, premiera RP 11 listopada 2001r.
-Komitet Polskiej Nagrody Jakości bardzo wysoko docenił zaangażowanie kierownictwa i pracowników Instytutu w procesie wdrażania nowoczesnego podejścia do zarządzania poprzez jakość - wyjaśnia profesor. - Instytut oceniany był na podstawie dziewięciu kryteriów, dotyczących potencjału organizacji oraz efektów jej działalności. Ten „osąd konkursowy” obejmował następujące kryteria: przywództwo, strategia i polityka, zarządzanie ludźmi, zarządzanie zasobami i partnerstwo, zarządzanie procesami i systemami, satysfakcja klientów, satysfakcja zatrudnionych, współpraca z otoczeniem, efekt końcowy.
Pierwszym etapem w drodze po nagrodę, było opracowanie „samooceny”. Instytut uzyskał 722 punkty, co stanowiło najlepszy wynik wśród wszystkich kandydatów ubiegających się o nagrodę. Natomiast po weryfikacji tej samooceny eksperci Komitetu PNJ, zwiększyli tę ilość do 786 punktów. Ostatecznie dało to najwyższą średnią ocenę, bo wynoszącą 754 punkty, pośród 300 firm startujących w konkursie. Najwyżej ocenione zostały przez ekspertów kryteria dotyczące satysfakcji klientów, satysfakcji zatrudnionych i współpracy z otoczeniem. Również bardzo wysoko ocenili oni przywódczą rolę kierownictwa w stymulowaniu rozwoju Instytutu, uczestnictwo pracowników w kreowaniu i realizowaniu strategii firmy, sprawne komunikowanie się oraz dobrze zorganizowany przepływ informacji.
Główny Instytut Górnictwa konsekwentnie od lat czyni wszelkiego rodzaju starania, aby realizować swój cel strategiczny, którym jest dostosowanie działalności naukowo-badawczej i atestacyjnej do standardów dyrektyw obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Podkreślić należy, że idea Polskiej Nagrody Jakości oparta jest na tych samych zasadach, które charakteryzują filozofię „Europejskiej Nagrody Jakości”. Zatem funkcjonujące w GIG-u systemy zarządzania oraz systemy zapewnienia jakości w akredytowanych laboratoriach badawczych, spełniają wymagania międzynarodowych norm stosowanych w Unii Europejskiej. GIG od lat prowadzi współpracę z instytutami naukowo-badawczymi państw Unii Europejskiej. Może poszczycić się znajomością podstawowych dyrektyw europejskich oraz procedur badawczych stosowanych w jednostkach Unii Europejskiej. Od kilku lat w realizowanym programie działalności statutowej Instytutu znajduje się blok tematyczny dotyczący dostosowania stosowanych procedur oraz instrukcji do odpowiednich aktów prawnych i procedur Unii Europejskiej. Dzięki temu, już dzisiaj, Instytut w znacznym stopniu przygotowany jest do działalności zgodnej ze standardami europejskimi. W chwili obecnej GIG bierze również udział w 5 Programie Ramowym Unii Europejskiej i uzyskał zatwierdzenie współfinansowania siedmiu projektów badawczych. Instytut wykonuje badania i ekspertyzy dla górnictwa Francji, Niemiec, Hiszpanii, Kazachstanu, Wietnamu. Aktualnie nawiązywane są kontakty naukowo-badawcze z Iranem, Kolumbią, Indiami.
Realizuje także kontrakt, którego celem jest dostosowanie norm stosowanych w Polsce do obowiązujących w Unii Europejskiej norm i procedur w zakresie trzech specjalistycznych dyrektyw, ważnych dla polskiego przemysłu.
-Prace przygotowawcze i aplikacyjne w tym zakresie prowadzone są w Jednostce Certyfikującej oraz laboratoriach badawczych - wyjaśnia profesor Dubiński. -Są to następujące dyrektywy: 98/37/EC „Maszyny”, zwłaszcza w odniesieniu do wykładni punktu 12 załącznika Nr IV tej dyrektywy, „Maszyny do prac pod ziemią”, 94/9/EC „Sprzęt i systemy zabezpieczające przeznaczane do stosowania w atmosferach potencjalnie wybuchowych” oraz 93/15/EEC „Materiały wybuchowe stosowane dla celów niewojskowych”. We wrześniu 2001 roku uruchomiony został projekt PHARE „Przygotowanie struktur systemu certyfikacji i normalizacji do wymogów Jednolitego Rynku Unii Europejskiej”. Chodzi o pełne przygotowanie naszego Instytutu do uzyskania statusu jednostki notyfikowanej Unii Europejskiej w zakresie wymienionych dyrektyw. W ramach projektu, na realizację którego przeznaczono osiemnaście miesięcy, odbyło się już jedno spotkanie organizacyjne oraz trzy audity ekspertów z Unii Europejskiej. Ponadto nasi specjaliści w ramach tego projektu uczestniczyli w tygodniowym szkoleniu we Francji w Instytucie INERIS. Mamy nadzieję, że w roku 2002 będziemy polską jednostką notyfikowaną w Unii Europejskiej.
Muszę podkreślić, że celem podstawowym naszego Instytutu jest zaspokajanie potrzeb klienta, zaś podstawą jego sukcesów są nowoczesne metody zarządzania, potencjał naukowy oraz kwalifikacje pracowników. Pracownicy GIG posiadają najwyższe kwalifikacje w swoich dziedzinach. Oczywiście muszą znać języki obce, np. angielski czy niemiecki, bowiem reprezentują Instytut na forum międzynarodowym. Zatrudniamy aktualnie 590 osób, w tym 110 naukowców ze stopniem doktora, doktora habilitowanego lub tytułem profesora. Posiadamy 19 laboratoriów akredytowanych oraz Jednostkę Certyfikującą, z czego 17 laboratoriów i Jednostka Certyfikująca akredytowanych jest w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji a dwa laboratoria są akredytowane w Głównym Urzędzie Miar. Podjęliśmy starania dla uzyskania statusu Państwowego Instytutu Badawczego. W tym celu opracowano w Instytucie założenia wieloletniego programu badawczego, zatytułowanego: „Nowoczesny, konkurencyjny przemysł wydobywczy i przetwórczy kopalin z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska”. Chcemy być jednostką naukowo-badawczą potrzebną polskiej gospodarce, górnictwu i nauce - jednostką ekspercką w zakresie rozwiązywania wszystkich złożonych problemów przemysłu wydobywczego, szczególnie w sferze bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.

Notowała: Mira Borkiewicz Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA
Opracowanie: oho! Internet (C) Bytom 1997-2001