10 lat Górniczej Izby Przemysłowo - Handlowej
Jubileusz
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa obchodziła 19 listopada 2001 dziesiątą rocznicę działalności. W akademii z tej właśnie okazji, w chorzowskim Teatrze Rozrywki, uczestniczyli przedstawiciele środowisk górniczych, w tym nestor polskich górników, b. wicepremier Jan Mitręga. Obecni także byli reprezentanci sfer rządowych, parlamentarzyści , luminarze świata nauki, kierownictwa przedsiębiorstw należących do GIPH a także współpracujących z nią instytucji i organizacji.
Jak stwierdzono, przypominając historię Izby, mimo krótkiego czasu swego istnienia natrafiła ona na wiele raf i przeciwności. A jednak przetrwała i spełnia niezwykle znaczącą rolę dla polskiego górnictwa i przedsiębiorstw z jego otoczenia.
Mijające 10 lat Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej obfitowało w ważne wydarzenia dla środowiska, którego izba jest reprezentantem. Rozpoczynała jeszcze jako Górnośląska Izba Górnicza. Nazwa jest teraz inna, ale podstawowe zadania, które postawiono w 1991 roku -pozostają niezmienne. Można je najogólniej określić jako integracja środowiska oraz reprezentowanie interesów kopalń i przedsiębiorstw związanych z branżą górniczą w nowej sytuacji gospodarczej i politycznej kraju.
Sytuacja ta zmieniała się i zmienia nadal, nieraz w sposób gwałtowny. Izba zawsze była apolityczna i taka jest do dzisiaj. Był to czynnik napędowy dla ludzi działających w organach izby.
Jubileusz nie był jednak tylko okazją do wspomnień- mówiono też o teraźniejszości i przyszłości polskiego górnictwa. Uczestniczący w uroczystościach Marek Kossowski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny m.in. za sektor paliwowo- energetyczny, stwierdził w swoim wystąpieniu, że ważnym elementem zapisanym w programie restrukturyzacji branży nadal pozostaje jej oddłużenie. Ze względu jednak na bardzo trudną sytuację budżetu państwa nie należy się spodziewać jakichś nowych rozwiązań, radykalnie różnych od tych, które są obecnie realizowane, mogących przyspieszyć proces oddłużania.
Okolicznościowe wystąpienia wygłosili również m.in.: poseł Jan Chojnacki, poseł Jan Rzymełka, prof. dr Jan Wojtyła - rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz prezes Jerzy Markuszewski z Krajowej Izby Gospodarczej. Ten ostatni, w imieniu władz KIG, w uznaniu zasług dla rozwoju samorządu gospodarczego wręczył odznakę tej organizacji Zygfrydowi Skrzypkowi- członkowi Zarządu i dyrektorowi Biura GIPH.
Wśród gości jubileuszu znaleźli się również m.in. poseł Barbara Blida, senator Jerzy Markowski, senator Bogusław Mąsior, a także przedstawiciele poprzednich kierownictw Ministerstwa Gospodarki: Herbert L. Gabryś i Andrzej Karbownik oraz dyplomaci: Rudolf Opatril - konsul Republiki Czeskiej i Alan Stretton- konsul honorowy Wielkiej Brytanii.
Był wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Roman Starosielec.
Środowisko naukowe reprezentowali m.in. profesorowie: Wacław Trutwin- przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN, Jerzy Klich z AGH, Wiesław Blaschke z PAN, Krystian Probierz z Politechniki Śl.
Zjawili się również przedstawiciele organizacji i instytucji współpracujących z GIPH: Tadeusz Zygadłowicz - prezes ZG SITG, Marian Gustek- przewodniczący Stowarzyszenia Współpracy Polska- Wschód, Józef Chlebicki - prezes Izy Gospodarczej Metali Nieżelaznych, Romuald Talarek- prezes HIPH, Andrzej Raj- przewodniczący Górnośląskiego Towarzystwa Gospodarczego, Jan Hoppe wiceprezes RIG, Wiktor Pawlik prezes RIPH w Gliwicach oraz dyr. Wiesława Bogutyn z Departamentu Polityki Przemysłowej Min. Gospodarki, dyr. Henryk Kopeć z Departamentu Restrukturyzacji Przemysłu MG, ks. Henryk Juraszek - kapelan środowisk gospodarczych, dyr. Grażyna Zduńczyk Studnicka z Woj. Sejmiku Samorządowego i Piotr Radlak z Komendy Wojewódzkiej Policji.
Wśród obecnych można było zauważyć reprezentantów central związkowych: Jerzego Kulisza - przewodniczącego PZZ KADRA oraz Daniela Podrzyckiego - przewodniczącego WZZ Sierpień 80. Byli też dyr. Irena Arendt przedstawicielka ING Banku Śląskiego i Tadeusz Burzecwiceprezes Międzynarodowych Targów Katowickich.
Janusz Olszowski, prezes GIPH, stwierdził podczas uroczystości m.in.: Po przyjęciu naszego kraju do Unii Europejskiej powinniśmy przyjąć istniejące tam rozwiązania. Również organizacje pozarządowe, w tym samorząd gospodarczy, powinien być wówczas wyposażony w odpowiednie instrumenty i stosowną do wyznaczonych mu zadań rangę.
Ze zrozumiałych względów szczególna wagę GIPH przywiązuje i przywiązywać będzie do problemów górnictwa i jego otoczenia. Przy tym jednak staramy się zawsze spoglądać kompleksowo na polską gospodarkę. Większość bowiem promowanych przez nas rozwiązań dotyczy całej gospodarki, która jest przecież jednym organizmem. Docieraliśmy, i nadal chcemy to robić, z naszymi propozycjami do osób i gremiów decydujących o najważniejszych sprawach dla sfery gospodarczej. Dotyczy to zarówno władzy ustawodawczej jak i wykonawczej.
Po części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu artystów Teatru Rozrywki.