GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 9-10 (63-64) Wrzesień-Pażdziernik 2000 Biuletyn Górniczy 

 

XII Walne Zgromadzenie GIPH


18 września br. w Domu Kultury Kopalni "Wujek" w Katowicach odbyło się XII Zwyczajne Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków GIPH.

Otwarcia obrad dokonał prezes Izby Janusz Olszowski. Witając wszystkich zebranych szczególnie serdecznie powitał uczestniczących w spotkaniu gości, w tym m.in. : senatorów Jerzego Markowskiego i Adama Graczyńskiego, posłów na sejm Józefa Korpaka, Zygmunta Machnika, Kazimierza Milnera, wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego Romana Starosielca oraz przedstawicieli współpracujących z GIPH izb gospodarczych.
Po przeprowadzeniu wyborów Prezydium obrad i Komisji Mandatowo - Skrutacyjnej oraz Uchwał i Wniosków, informację na temat bieżących działań Izby złożył prezes Janusz Olszowski. Streszczenie jego wystąpienia drukujemy obok. Następnie krótkie przemówienia wygłosili zaproszeni goście.

Poseł Zygmunt Machnik - scharakteryzował istotę obecnych trudności z jakimi boryka się sektor górnictwa węgla kamiennego. Stwierdził, że problemy ekonomiczne tego sektora przemysłu trzeba koniecznie rozwiązać. Ale z drugiej strony - stwierdził -istnieje społeczeństwo, które znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. W Zagłębiu Dąbrowskim jest przeszło dwa razy więcej samobójstw, co średnio w całym województwie. Są to samobójstwa z przyczyn ekonomicznych, ludzi w średnim wieku, wykonywane w sposób demonstracyjny.
Podkreślił, że rodzi to u posłów decydujących o ostatecznym kształcie ustawy reformującej górnictwo wiele dylematów.
Niezwykle skomplikowany jest również proces nowelizowania prawa geologicznego i górniczego. Trzeba bowiem pogodzić bardzo często sprzeczne interesy górnictwa i gmin górniczych. Dotyczy to np. opłat eksploatacyjnych. Na koniec poseł wspomniał o ciągnącej się wiele lat sprawie uchwalenia nowej ustawy o samorządzie gospodarczym. Jak stwierdził- konieczne jest zbudowanie silnej reprezentacji przedsiębiorstw, która będzie mogła współtworzyć politykę gospodarczą państwa.

Senator Adam Graczyński- na wstępie przywołał dorobek GIPH jaki ta organizacja wypracowała podczas swej prawie 10-letniej historii, wyrażając jednocześnie uznanie dla działań aktualnego Zarządu izby.
W dalszej kolejności mówca przytoczył kilka faktów świadczących jego zdaniem o pewnym pozytywnym dla górnictwa trendzie. - Po pierwsze sytuacja dla węgla na rynku światowym staje się lepsza, na tle innych surowców energetycznych- stwierdził.-jest to więc szansa także i dla naszego, polskiego węgla. Po drugie- restrukturyzacja PKP być może pozwoli na wynegocjowanie niższych taryf przewozowych na transport węgla.
Senator A. Graczyński opowiedział się także za tym aby w działaniach naprawczych nie koncentrować się tylko na producentach węgla lecz włączyć w te procesy także firmy z otoczenia górnictwa i gminy. Zadeklarował, że w Senacie będzie się opowiadał właśnie za takimi działaniami.

Poseł Józef Korpak- nawiązując do wystąpień poprzedników powiedział: Polska znajduje się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej. Jest to skutkiem tego, że od roku 1989 jesteśmy w procesie ciągłej transformacji. Górnictwo odgrywa decydującą rolę jeśli chodzi o cała gospodarkę. W początkowym okresie było stabilizatorem inflacji. Teraz znajduje się w takiej fazie, że po porostu musi samo na siebie zapracować. Nie może być takiej sytuacji, że wynik finansowy kopalń jest ujemny. Przypomnę, że ten deficyt za ubiegły rok wynosił ponad 3 mld złotych. Jest to porównywalne z kwotą, która w tegorocznym budżecie była przeznaczona na tzw. aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu. Zgadzam się z poglądem, że nie chodzi tylko o samo górnictwo, ale o całe otoczenie i gminy górnicze.
Podkreślił, że ostatecznym celem reformy jest doprowadzenie do stanu, w którym górnictwo przestanie przynosić straty. Zyskają wówczas na tym wszyscy. Poseł odniósł się także do problemu stworzenia nowej ustawy o samorządzie gospodarczym, stwierdzając, że należy pilnie ja uchwalić.

Edward Kóska- wiceprezes regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach również mówił o konieczności integracji środowisk gospodarczych. Silna organizacja samorządu przedsiębiorstw jest niezbędna dla kreowania prawidłowej polityki gospodarczej. Dobrą ustawę powinni stworzyć samo działacze gospodarczy i przedsiębiorcy, gdyż rząd, niezależnie od jego opcji politycznej, nigdy nie będzie w pełni zainteresowany istnieniem silnego samorządu, z którym trzeba będzie się poważnie liczyć. Do integracji potrzebna jest zgoda ponad podziałami. Szansę na utworzenie silnej reprezentacji środowisk gospodarczych mówca widzi w rozwoju wojewódzkich sejmików gospodarczych.
Po stwierdzeniu prawomocności Walnego Zgromadzenia i przyjęciu porządku obrad, .sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli prawidłowości sporządzenia sprawozdania finansowego i wykonania preliminarza wydatków Górniczej Izby Przemysłowo – Handlowej za 1999r. przedłożył przewodnicząc KR Mieczysław Brudniak. Stwierdził on m.in., że gospodarka finansowa izby była prowadzona prawidłowo, w interesie członków. Podkreślił także bardzo oszczędne i racjonalne gospodarowanie środkami przez Zarząd GIPH.
Na wniosek Komisji Rewizyjnej delegaci jednogłośnie przyjęli następującą uchwałę:
Na podstawie § 20 pkt 7) Statutu po uzyskaniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej z kontroli prawidłowości sporządzenia sprawozdania finansowego i wykonania preliminarza wydatków za 1999r. postanawia się zatwierdzić sprawozdanie finansowe GIPH za 1999r. z przeznaczeniem zysku na działalność statutową GIPH.
Następnie głosu udzielono prezesowi Januszowi Olszowskiemu, który omówił propozycję zmian w Statucie GIPH, dotyczących sposobu naliczania składek.
Walne Zgromadzenie przyjęło uchwalę w tej sprawie jednogłośnie.
Kolejnym punktem obrad były wybory uzupełniające do Rady Izby. W wyniku tajnego głosowania do tego organu statutowego wybrano następujące osoby: Krzysztofa Pytla, Andrzeja Medera, Mariana Turka, Stanisława Gajosa Po odczytaniu protokołów Komisji Mandatowo- Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków obrady zakończono.

Foto: J. Wróbel

Nasze działania
Skrót Informacji prezesa GIPH Janusza Olszowskiego

Podstawowe zadanie izby gospodarczej to reprezentowanie na zewnątrz interesów gospodarczych przynależących do niej podmiotów, w szczególności wobec centralnych organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a także samorządu terytorialnego.

Realizując to zadanie, Zarząd działał w ramach podstawowych kierunków przyjętych przez Walne Zgromadzenie, przy czym zarówno w bieżącym jak i w minionym roku szczególną uwagę zwracał na to, by inicjowane przedsięwzięcia były dostosowane do różnych rodzajów działalności gospodarczej prowadzonej przez członków Izby. Jak wiadomo bowiem, organizacja nasza, oprócz producentów węgla, grupuje liczną rzeszę przedsiębiorstw, które w większym lub mniejszym stopniu zdywersyfikowały już swą produkcję poza górnictwo. Pod tym kątem, postaram się pogrupować ważniejsze działania Zarządu w trakcie ich omawiania.

Tematy właściwe dla interesów wszystkich podmiotów zrzeszonych w Izbie.

W związku ze znacznym wzrostem kosztów zakupu energii elektrycznej wystąpiliśmy do Ministra Gospodarki o spowodowanie sprawdzenia zgodności nowych taryf z regulacjami zawartymi w Prawie energetycznym oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy. Ponadto skierowaliśmy formalny wniosek o zmianę decyzji Prezesa URE, którą zatwierdził taryfy podwyższające koszty energii w granicach 20-30%. Oczekujemy na odpowiedź w tej sprawie.
Wielką uwagę poświęcamy inicjatywom związanym z różnorakimi projektami ustawy o samorządzie gospodarczym. Aktualnie lansowany projekt oceniamy bardzo krytycznie, uważamy, że stanowi on wręcz zagrożenie dla dalszego funkcjonowania izb branżowych i nie będę ukrywał, że podjęliśmy szereg działań by propozycję tę zablokować.
Kontynuujemy rozbudowę bazy danych zawierającą informacje o potencjalnych kontrahentach. Na jej podstawie systematycznie opracowujemy i publikujemy zestawienie ofert współpracy handlowej, finansowej i technicznej, w tym również z firmami zagranicznymi.
W ramach promocji opracowano już i uruchomiono dla wszystkich członków Izby strony internetowe zawierające podstawowe dane o profilu produkcji oraz świadczonych usługach, a obecnie pracujemy nad aktualizacją tych informacji. Na bieżąco, w zależności od indywidualnych potrzeb członków Izby, świadczymy nadal stałe doradztwo w zakresie administracyjno – prawnym w tym także w sprawach podatkowych.
Po zorganizowaniu dla członków Izby 4 szkoleń z zakresu administracji, prawa pracy oraz ubezpieczania kredytów eksportowych, na przyszły poniedziałek przygotowaliśmy kolejne seminarium poświęcone tym razem nowelizacji kodeksu handlowego.
Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem dużej konferencji pt. „Polskie górnictwo, metalurgia i odlewnictwo, a integracja z UE”, którą organizujemy w ramach współpracy z izbami: Hutniczą, Odlewniczą i Gospodarki Złomem, i która odbędzie się w tej sali 6 listopada br. Sądzę, że z uwagi na szeroki zakres przewidzianych do omówienia kwestii, tematyka tej konferencji będzie interesująca dla wszystkich członków Izby.
Dużą uwagę przywiązujemy do realizacji statutowego obowiązku kształtowania właściwego wizerunku reprezentowanych w GIPH branż. W szczególności Zarząd starał się docierać z tą problematyką do z zasady niechętnych górnictwu mediów. W ubiegłym roku w różnych tytułach ukazało się w sumie kilkanaście różnych materiałów będących najczęściej próbą polemiki z wcześniej opublikowanymi artykułami . Ukazywały się także różnej objętości teksty a także audycje telewizyjne i radiowe, dotyczące reprezentowanych przez nas branż, powstałe z inspiracji Izby.
Kontynuowana jest edycja naszego miesięcznika "Biuletyn Górniczy", na łamach którego poruszana jest m.in. tematyka związana z szeroko rozumianą reformą górnictwa na świecie oraz w Polsce. Wiele artykułów dotyczy sytuacji i problemów związanych z restrukturyzacją firm działających w otoczeniu górnictwa, współdziałania przedsiębiorców z gminami, ekologii, zagospodarowania terenów poprzemysłowych, polityki regionalnej, współpracy z instytucjami europejskimi oraz problematyce naukowo – badawczej.
W stałych rubrykach pisma prezentowane są porady z zakresu prawa administracyjnego, nowości książkowe związane tematycznie z problematyką gospodarczą, oferty współpracy handlowej ze strony firm zagranicznych, informacje dotyczące działalności samorządu gospodarczego.
Kończąc omawianie kategorii bieżących działań istotnych dla interesów wszystkich podmiotów przynależących do Izby, pragnę jeszcze poinformować Państwa, że wszelkie uwagi, opinie i propozycje zgłoszone przez środowisko, które reprezentujemy, są na bieżąco przekazywane przez członków Zarządu uczestniczących w pracach:

-Sejmowych Komisji Gospodarki, Finansów Publicznych, Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
-Sejmowej Podkomisji ds. polityki paliwowo – energetycznej oraz podkomisji nadzwyczajnych powoływanych do opracowywania poszczególnych projektów ustaw,
-Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie przy WUG,
-Zespołu ds. nowych mechanizmów ekonomicznych w zakresie ochrony środowiska przy MOŚZNiL,
-Rady oraz Komitetu Prywatyzacji Krajowej Izby Gospodarczej,
-Rady Sejmiku Gospodarczego Woj. Śląskiego,
-Komisji rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz rynku pracy przy Sejmiku Gospodarczym Woj. Śląskiego.

Działania szczególnie związane z interesami podmiotów górnictwa.

Na bieżąco opracowujemy i przekazujemy właściwym komisjom sejmowym, Ministerstwu Gospodarki, Ministerstwu Środowiska uwagi, opinie i propozycje zmian do konkretnych ustaw i przepisów wykonawczych. Jako przykłady mogę wymienić takie akty prawne jak:

-Prawo wodne,
-Prawo Energetyczne,
-ustawa o odpadach,
-ustawa o dostępie informacji o środowisku,
-ustawa o zamówieniach publicznych,
-Prawo geologiczne i górnicze,
-ustawa o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej...
-ustawa o opłacie produktowej i opłacie depozytowej,
-rozporządzenie RM w sprawie opłat za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych,
-rozporządzenie RM w sprawie dopuszczenia do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń i materiałów oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego,
-rozporządzenie MG w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odkrywkowych zakładach górniczych, a ostatnio rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wprowadzania do powietrza substancji zanieczyszczających..... .
We wszystkich wystąpieniach zwracamy szczególną uwagę na fakt nadmiernego obciążania górnictwa opłatami budżetowymi i parabudżetowymi.
Zaproponowaliśmy wprowadzenie nowych mechanizmów finansowania ochrony środowiska, polegających m.in. na zniesieniu sektorowego i terytorialnego systemu zróżnicowania opat. W licznych wystąpieniach wypowiadaliśmy się również przeciwko propozycji nałożenia na paliwa stałe opłaty produktowej oraz podwyższeniu opłat eksploatacyjnych.
Kontynuujemy organizację cyklicznych spotkań Zespołu ds. ochrony środowiska, a ostatnio także Zespołu ds. podatków. W skład tych zespołów wchodzą przedstawiciele wszystkich Spółek Węglowych oraz samodzielnych kopalń, a ich podstawowym zadaniem jest wypracowywanie strategii wspólnych działań zmierzających do ograniczenia fiskalizmu.
Od kilku miesięcy prowadzimy prawdziwą kampanię na rzecz niedopuszczenia do objęcia podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych. Aktualnie przygotowywane są niezbędne opinie prawne i stosowne wnioski do NSA, SN oraz centralnych organów władzy wykonawczej. Walczymy o kwotę kilkuset milionów złotych.

Przedsięwzięcia właściwe dla interesów firm funkcjonujących w otoczeniu górnictwa.

W związku z wysokimi kosztami uczestnictwa w targach górnictwa i energetyki ELECTRA MINING` 2000 zorganizowaliśmy wizytę w Polsce z-cy redaktora naczelnego wydawanych w RPA ważniejszych czasopism fachowych w celu prezentacji w prasie południowoafrykańskiej polskich producentów maszyn i urządzeń. Uzyskaliśmy potwierdzenie, że informacje te zostały szeroko rozpropagowane w trakcie trwania targów.
Przygotowaliśmy spotkanie misji gospodarczej przedstawicieli Kazachstanu z przedstawicielami sekcji producentów maszyn górniczych. Aktualnie oczekujemy szczegółowej oferty współpracy gospodarczej z regionem Karagandy.
Wystąpienie do Ministra Gospodarki z wnioskiem o zmianę uchwał Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy Spółek Węglowych w sprawie sprzedaży węgla podjętych w maju br, a dotyczących egzekwowania przez Zarządy Spółek Węglowych należności za sprzedany węgiel wyłącznie w formie pieniężnej, która to zmiana polegałaby na utrzymaniu możliwości kompensowania zobowiązań spółek węglowych za nabyte maszyny i urządzenia górnicze oraz wykonane usługi należnościami za węgiel, do czasu uzyskania płynności finansowej przez górnictwo węgla kamiennego.
Problem regulowania zobowiązań górnictwa wobec, dostawców towarów i usług jest również przedmiotem naszych działań, których celem jest doprowadzenie do ustawowej regulacji, umożliwiającej pokrywanie części tych zobowiązań środkami budżetowymi. Chodzi tu o zobowiązania kopalń, które będą wnoszone do spółki restrukturyzacyjnej.
Nawiązano już współpracę z Targami Katowickimi w celu współorganizacji „Międzynarodowych Targów Górnictwa, Energetyki, Metalurgii i Chemii – Katowice`2001”. Wzorem lat ubiegłych będziemy czynić starania dla zorganizowania wspólnej ekspozycji dla zainteresowanych członków Izby. Podjęliśmy również działania zmierzające do rozpropagowania tej imprezy za granicą.
Izba włączyła się także w organizację międzynarodowego portalu internetowego, tworzonego specjalnie dla producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz innych firm związanych z górnictwem, które są zrzeszone w europejskich organizacjach branżowych. Przedsięwzięcie to finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.

autor Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA
Opracowanie: oho! Internet (C) Bytom 1997, 1998, 1999, 2000