GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 5-6 (59-60) Maj-Czerwiec 2000 Biuletyn Górniczy 

Węgla wystarczy do 2038 r.

25 lat KWB "Bełchatów"


Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów S.A. obchodzi w br jubileusz 25- lecia. Z tej okazji odbyło się wiele imprez i uroczystości. 18 maja miała miejsce konferencja prasowa, w której uczestniczył cały Zarząd spółki z prezesem Czesławem Wojciechowskim. Przedstawiono podczas niej wiele interesujących faktów dotyczących zarówno stanu obecnego jak i przyszłości przedsiębiorstwa.

Od ponad roku KWB "Bełchatów" funkcjonuje jako spółka akcyjna. Jak stwierdził prezes Wojciechowski był to rok trudny ale i pomyślny dla firmy. Zarząd i Rada Nadzorcza podjęli wysiłek dostosowania przedsiębiorstwa do nowych warunków organizacyjno- prawnych. Dzięki efektywnej pracy całej załogi , zmianie struktury organizacyjnej i zasad zarządzania oraz większemu zapotrzebowaniu w ubr. Elektrowni Bełchatów na tani bełchatowski węgiel brunatny, udało się zamierzony cel osiągnąć.
Przez cały rok 1999 trwał w kopalni proces restrukturyzacji wewnętrznej, której efektem było m.in. wydzielenie ze struktury KWB Sport Hotelu i Domu wypoczynkowego w Szklarskiej Porębie. Podmioty te funkcjonując obecnie jako spółki ze 100-procentowym udziałem kopalni, zdecydowanie poprawiły efektywność swojego działania.
W październiku zakończono realizowane w ramach programu naprawczego, przekazywanie zasobów mieszkaniowych na rzecz miasta Bełchatów. Łączna wartość przekazanego majątku wyniosła ponad 46 mln zł. Przekazane obiekty nadal służą potrzebom rodzin pracowników kopalni oraz wszystkim mieszkańcom miasta.
-Jeśli chodzi o eksploatację węgla w polu "Bełchatów",- powiedział prezes Wojciechowski- półmetek mamy już za sobą -we wrześniu ubr. wydobyto 500-milionową tonę węgla. Prawie tyle samo pozostało jeszcze do eksploatacji. W związku z tym coraz intensywniej należy przygotowywać się do rozpoczęcia wydobycia z pola "Szczerców". Obecnie trwają prace nad systemem odwadniania i przygotowaniem dokumentacji dla obiektów towarzyszących: m.in. stacji energetycznej, oczyszczalni ścieków, kotłowni. Jeszcze w tym roku powstaną obiekty dla służb odwodnienia wgłębnego. Ogłoszono przetarg na dostawę podstawowej maszyny dla tej odkrywki - zwałowarki. Przy czym założono, że maszyny pracujące obecnie w odkrywce "Bełchatów" będą sukcesywnie przenoszone i wykorzystywane w nowym polu. Prace objęte koncesją podzielone zostały na trzy etapy:

- okres robot przygotowawczych – od 1997 r.
- okres robót udostępniających- od 2002
- okres eksploatacji wegla od 2007r.

Plany przewidują, że pierwszy węgiel ze Szczercowa będzie wydobyty na przełomie roku 2007 i 2008. Osiągnięcie pełnej zdolności wydobywczej na poziomie 28,5 mln ton ma mieć miejsce w roku 2013. Węgla wystarczy do roku 2038. Przyszłość rysuje się więc optymistycznie.
W okresie budowy wkopu udostepniającego ( do 2006r), nadkład będzie zwałowany wyłącznie na zwalowisku zewnętrzym odkrywki szczercow, a w latach 2007-2012 również na zwałowisku wewnętrznym odkrywki Bełchatów. Od połowy roku 2021 rozpocznie się formowanie zwalowiska wewnętrznego odkrywki Szczercow. Poczawszy od roku 2017 zwalowanie nadkładu będzie prowadzone wyłącznie na zwałowiskach wewnętrznych obu odkrywek.
Inwestycja finansowana jest obecnie ze środków własnych kopalni. Jak poinformowali członkowie Zarządu spółki pieniędzy tych wystarczy na kolejne dwa lata. Obecnie prowadzone są jednak negocjacje, które powinny przynieść efekt w postaci zasilenia inwestycji środkami zewnętrznymi. Koszt całej inwestycji ma wynieść ok. 1 mld dolarów USA. . W br. pracuje w nowej kopalni zaledwie 70 pracowników. Docelowo w Szczercowie znajdzie zatrudnienie 2500 osób W miarę upływu czasu przechodzić tam będą również ludzie zatrudnieni dotąd w Bełchatowie. Obecnie w spółce pracuje ponad 10.370 pracowników.
Co ciekawe – na przedpolu odkrywki „Szczerców prowadzone są prace i badania archeologiczne, obejmujące powierzchnię ok. 6 ha. Ich zakończenie przeiduje się na 2010 r.
W odróżnieniu od górnictwa węgla kamiennego sytuacja finansowa kopalni Bełchatów jest dobra. Przez ostatnie dwa lata spółka wypracowywała zysk. Również obecnie płynność finansowa przedsiębiorstwa jest niezagrożona. Wynik po trzech miesiącach br. jest także dodatni, choć jak przyznaje prezes Wojciechowski- przychody są nieregularne: wiosną i latem jest gorzej. Niepokojące dla zarządu jest to, że o ile w ubiegłych latach sprzedaż wynosiła ok. 35 mln ton węgla, to w br. w tym roku jest mniejsza ok. 3-5 proc, choć przecież z bełchatowskiego węgla produkuje się najtańszą energie w Polsce. Istnieje jednak poważna szansa na odwrócenie tego trendu.
W roku 2001 przewidywana jest prywatyzacja spółki. Szczegóły jeszcze nie są znane. Obecnie rozpoczyna pracę specjalny zespół doradców wybrany przez ministra skarbu państwa. Na tym etapie wiadomo jedynie, że bez względu na wybraną metodę ( wejście na giełdę lub sprzedaż inwestorowi strategicznemu) prywatyzacja ma objąć jednocześnie zarówno kopalnię jak i elektrownię spalającą wydobywany w "Bełchatowie" węgiel.
Kopalnia „Bełchatów", o zdolności wydobywczej 38, 5 mln ton/ rok zalicza się do największych tego typu obiektów w świecie. Dzięki ciągłym dostawom węgla płynącego z kopalni, pobliska Elektrownia „Bełchatów" (również jedna z największych na świecie- 4320 MW) może z powodzeniem pełnić rolę lidera w rankingu dostawców energii, pokrywając łącznie ponad 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Opr. P. Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA
Opracowanie: oho! Internet (C) Bytom 1997, 1998, 1999, 2000