W ostatnim czasie środki masowego przekazu wiele miejsca poświęcają na omawianie szans i zagrożeń jakie niesie integracja Polski z Unią Europejską. Przy czym poziom tych dyskusji , a także prezentowane argumenty zwolenników i przeciwników przystąpienia naszego kraju do UE, pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Zwłaszcza problem przyszłości takich sektorów polskiego przemysłu jak górnictwo, metalurgia i odlewnictwo jest w wielu wypadkach prezentowany w sposób niefachowy, pobieżny, czy też wręcz niezgodny z faktami.
Wiadomo, że po przystąpieniu Polski do Unii, dostosowane do działań w gospodarce rynkowej, tzw. bazowe przemysły będą nadal stanowiły znaczącą gałąź polskiej gospodarki. W tej sytuacji niezbędne stało się omówienie stopnia przygotowania tych branż, działań koniecznych do podjęcia w okresie przygotowawczym oraz przedstawienie perspektyw dalszej ich działalności po integracji z UE.
6 listopada 2000r. w Domu Kultury kopalni "Wujek" w Katowicach odbyła się konferencja pt. "Polskie górnictwo, metalurgia i odlewnictwo a integracja z Unią Europejską". Jej organizatorami były współpracujące ze sobą od dłuższego czasu organizacje samorządu gospodarczego: Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa, Hutnicza Izba Przemysłowo - Handlowa, Odlewnicza Izba Gospodarcza oraz Izba Przemysłowo - Handlowa Gospodarki Złomem .
Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki.
W obradach uczestniczyli m.in.: senator RP Jerzy Markowski, posłowie na Sejm RP Kazimierz Milner i Jan Rzymełka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki prof. dr hab. Andrzej Karbownik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska dr Janusz Radziejowski, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Wojciech Bradecki. Wśród uczestników, oprócz przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych, hutniczych i odlewniczych, placówek naukowo- badawczych oraz wyższych uczelni, znaleźli się także reprezentanci Ministerstwa Skarbu Państwa i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej,
Zakres tematyczny konferencji był następujący:
· Stopień przygotowania polskiego górnictwa, metalurgii i odlewnictwa do integracji z Unią Europejską,
· Restrukturyzacja krajowego hutnictwa żelaza i stali w aspekcie integracji Polski z Unią Europejską.
· Globalizacja przemysłu stalowego w świecie - jej wpływ na konkurencyjność.
· Sytuacja odlewnictwa polskiego na tle światowego. Stan aktualny i perspektywy.
· Dopuszczalna pomoc państwa dla podmiotów gospodarczych w krajach UE.
· Krajowa produkcja maszyn i urządzeń przemysłowych dla hutnictwa, odlewnictwa i górnictwa.
Przebieg obrad pozwolił na sformułowanie wniosków dotyczących zarówno stanu aktualnego, jak i przyszłości przemysłów bazowych w Polsce, w kontekście integracji naszego kraju z UE. Wraz z materiałami pokonferencyjnymi, zawierającymi treść wygłoszonych referatów, zostaną one rozesłane do zajmujących się tymi problemami polityków, komisji parlamentarnych, ministerstw, urzędów centralnych, mediów i innych zainteresowanych.
WNIOSKI WYPRACOWANE
PODCZAS KONFERENCJI
- Realizowane procesy restrukturyzacyjne zachowują trendy zgodne z ogólnymi kierunkami wymogów obowiązujących w UE.
- Zarówno górnictwo jak i metalurgia i odlewnictwo nie stanowią schyłkowych dziedzin gospodarki. Są one przemysłami bazowymi stale modernizowanymi, które pozostają podstawą rozwoju gospodarczego kraju i nie są one tylko problemem regionalnym.
- Nadal uzasadniony niepokój środowisk społeczności górniczej i hutniczej budzi negowanie gospodarczej roli przedmiotowych sektorów przez pewne środowiska polityczne i gospodarcze, stosujące wobec nich nieobiektywne kryteria i oceny.
- Zarówno problemy restrukturyzacyjne występujące w rozpatrywanych sektorach, jak i kwestie społeczne w regionach, wymagają większego zaangażowania na rzecz ich bieżącego i perspektywicznego rozwoju ze strony środowisk politycznych i gospodarczych oraz mediów, a przede wszystkim profesjonalnego lobbingu w kraju i zagranicą.
- Problem związany z występującym obecnie oraz mogącym nasilać się w przyszłości niedoborem odpowiednio wykształconej i doświadczonej kadry inżynieryjnej budzi poważny niepokój.
- Działania negocjacyjne - przedakcesyjne, związane z przystąpienie do UE, winny znaleźć szersze odbicie w masowych i specjalistycznych środkach przekazu. Muszą one akcentować zarówno korzyści jak i utrudnienia wynikające z członkostwa Polski w UE.
- Rozpatrywane przemysły bazowe wyczerpały możliwości finansowania z własnych środków procesów restrukturyzacji. Procesy te, jako niezbędne, wymagają finansowej pomocy państwa i przyspieszanie procesów prywatyzacji ( inwestorzy strategiczni).