Nr 12 (54) Grudzień 1999 | Biuletyn Górniczy |
Kredyty dla gmin górniczych Sposoby na bezrobocie
|
Gmin górniczych, a więc takich, w których gospodarczym krajobrazie dominują kopalnie, jest w Polsce 65. 53 gminy leżą w województwie ślaskim. Każda ma mniejsze lub większe kłopoty wynikające z posiadania na swoim terenie zakładów przemysłu wydobywczego.
Gminy, których budżety w znacznej części tworzone są z wpływów z tytułu opłat eksploatacyjnych i podatków od nieruchomości, często nie otrzymują należnych środków w całości, otrzymują je z dużym opóźnieniem albo jedno i drugie razem, przez co mają trudności z utrzymaniem płynności finansowej, realizacją zaplanowanych inwestycji a bywa, że i z pokrywaniem wydatków bieżących. Część z nich, gdzie kopalnie zamykane nie będą – mimo, że od korekt rynku pracy nie ucieknie – ma przynajmniej prawo liczyć na stopniową poprawę sytuacji branży wydobywczej i co za tym idzie stabilizację ich własnej sytuacji.
rynku pracy. Gorzej z resztą, która ma perspektywę – czasem całkiem bliską – likwidacji kopalni na swoim terenie, w wielu przypadkach jedynego a już na pewno znaczącego pracodawcy.
na lokalnym rynku, na które czekają ludzie wchodzący dopiero w życie zawodowe lub mający w niedługiej perspektywie w nie wejść. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że za dwa do pięciu lat, w wiek produkcyjny wejdą roczniki wyżu demograficznego lat 80-siątych. Na dodatek gminy górnicze – odpowiadające, jak każdy zresztą samorząd, za pobudzanie aktywności gospodarczej u siebie – po likwidacji kopalń zostaną bez środków finansowych, bez których poważnej alternatywy dla utraconych miejsc pracy stworzyć nie sposób.
do 5 a nawet do 7 mln zł. Warunkiem przyznania kredytu z preferencyjną stopą oprocentowania – 11,2% w skali roku jest - 25-procentowy udział zainteresowanej gminy w finansowaniu programu aktywizacji gospodarczej (stworzenie tego programu oraz jego przyjęcie przez Radę Gminy, a następnie zaopiniowanie przez Ministerstwo Gospodarki, Regionalną Izbę Obrachunkową i bank to także warunek uzyskania środków z kredytu). Poza nim, co ujawniły przeprowadzone w Głównym Instytucie Górnictwa badania zawartych w obowiązujących w Polsce aktach prawnych rozmaitej rangi (z wyraźną przewagą rozporządzeń i zarządzeń) instrumentów prawnych, finansowych, organizacyjnych i społecznych mających zastosowanie w zwalczaniu bezrobocia, jest ich jeszcze 30. Na ile są popularne i trafione, co przekłada się na stopień ich wykorzystania przez samorządy, nie wiadomo. GIG-owskie opracowanie dotyczy jedynie schematu wykorzystania wymienionych instrumentów do poszczególnych segmentów działalności gmin górniczych.
(choć w takich akurat gminach za kilkadziesiąt starych miliardów sporo można zrobić). Dla dużych, miejskich gmin, natomiast, jak Chorzów czy Katowice, wkład własny może nie być aż takim problemem, za to kilkadziesiąt starych miliardów jest prawie na pewno niewystarczającą ilością pieniędzy do pobudzenia pozagórniczej aktywności gospodarczej i przekonstruowania rynku pracy w odczuwalny sposób. |
MJ ![]() |
NA POCZĄTEK POWRÓT STRONA GŁÓWNA |