GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 6(48) Czerwiec 1999 Biuletyn Górniczy 

KOMENTARZ

NIE MOŻNA PRZECZYĆ FAKTOM


O dłuższego czasu w polskiej prasie obowiązuje niepisana zasada: o górnictwie pisze się wyłącznie źle, albo wcale. Do nielicznych wyjątków należy skierowana do branży "Trybuna Górnicza", dodatek "Trybuny Śląskiej". Ta jedna jaskółka wiosny jednak nie czyni, bowiem to co traktuje się obiektywnie w "Trybunie Górnicze", jest i tak niemiłosiernie " chlastane" w jej macierzystej "Trybunie Śląskiej".
Wiemy oczywiście, że ze względów handlowych- gazety zawsze wolą pisać o ciemnych stronach życia, bo to się lepiej sprzedaje. Zdaniem wydawców czytelników bardziej interesuje np. opis masowych zabójstw niż informacja o poprawie bezpieczeństwa w jakimś mieście czy regionie. Podobnie jest z górnictwem- redaktorzy wolą zamieścić utrzymane w tonie sensacji artykuły o miliardowych długach niż rzetelną informację o tym co się robi, żeby tę sytuację zmienić. Uprawianie w prasie, radiu i telewizji takiej swoistej propagandy klęski wykrzywia jednak obraz górnictwa w społeczeństwie, które pozbawione jest prawdziwych informacji na ten temat.
A przecież górnictwo jest reformowane! To, że proces ten okazał się niezwykle trudny nie zmienia faktu ,że cały czas robi się bardzo wiele na tym polu. Mimo przysłowiowych kłód rzucanych z różnych stron pod nogi reformatorom - zrobiono już w tym względzie całkiem sporo. Faktom nie można zaprzeczać!
Dlatego też ten numer naszego miesięcznika poświęcamy w dużej części właśnie temu co już zrobiono. Rzecz jasna- z braku miejsca- możemy przedstawić jedynie niektóre dokonania. Jest więc artykuł dotyczący wdrażania reformy i jej oglądu z punktu widzenia Państwowej Agencji Restrukturyzacji Węgla Kamiennego, są teksty opisujące przykłady działań restrukturyzacyjnych w spółkach węglowych.
Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że nasz zasięg czytelniczy, wynikający z nakładu i częstotliwości ukazywania się, jest ograniczony. Nie stać nas jednak na wydawanie gazety, która skutecznie mogłaby konkurować z tytułami szukającymi za wszelką cenę sensacji. Wychodzimy jednak z założenia, że nie zwalnia to nas z obowiązku przynajmniej częściowego oddania sprawiedliwości tym, którzy robią wszystko aby wyciągnąć górnictwo z finansowej katastrofy.
  Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA