GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 4(46) Kwiecień 1999 Biuletyn Górniczy 

Komentarz

Niezbędna pomoc Państwa


Sytuacja producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz przedsiębiorstw świadczących usługi na rzecz górnictwa węgla kamiennego jest ściśle związana z kondycją sektora producentów tego surowca. Jak powszechnie wiadomo, położenie tej branży uległo w ostatnich latach dramatycznemu pogorszeniu. Uchwalona niedawno ustawa o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych zakłada daleko idącą pomoc Państwa, która ma zapewnić szybkie i skuteczne przeprowadzenie reformy tego sektora.
Jednym z warunków, od których zależy osiągnięcie zamierzonych efektów, jest konieczność dostosowania zdolności wydobywczych kopalń do potrzeb rynku, co przy obecnej nadprodukcji jest równoznaczne ze znacznym ograniczeniem wydobycia węgla kamiennego. Oznacza to z kolei zmniejszenie się zapotrzebowania na usługi, maszyny i urządzenia górnicze. Z tej to właśnie przyczyny do restrukturyzowanej branży górniczej muszą dostosować się także przedsiębiorstwa działające w jej otoczeniu. W obecnych realiach jest to jednak przedsięwzięcie niezwykle trudne. Rozumiana i akceptowana przez większość przedsiębiorstw tzw. zaplecza górniczego, potrzeba dywersyfikacji produktów i rynków, wymaga bowiem w pierwszym okresie znacznych nakładów finansowych i może być realizowana przy ich dobrej kondycji finansowej.
Tymczasem sytuacja finansowa producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz przedsiębiorstw świadczących usługi na rzecz górnictwa usługi jest słaba, a w wielu przypadkach przedsiębiorcom tym zagraża upadłość. Przyczyny takiego stanu leżą w sferze uwarunkowań zewnętrznych, na które zainteresowani przedsiębiorcy nie mieli i nadal nie mają praktycznie wpływu. Dlatego niezbędne jest wsparcie Państwa dla podejmowanych w tych zakładach procesów restrukturyzacyjnych. O sytuacji zrzeszonych w Izbie, działających w otoczeniu górnictwa przedsiębiorstw oraz o propozycjach GIPH, co do zakresu udzielenia im pomocy zewnętrznej napiszemy szerzej w następnym numerze "BG".
  Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA