GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 2 (44) Luty 1999 Biuletyn Górniczy 

Szkolenia w Rudzkiej Spółce Węglowej

Pęd do wiedzy


W USA na kształcenie pracowników wydaje się przeszło 150 mld dolarów rocznie, Szwedzi przeznaczają rocznie na ten cel około 1 mld dolarów. Zwiększenie ilości szkoleń dla pracowników kopalń i Biura Zarządu stało się celem aktualnej polityki Rudzkiej Spółki Węglowej S.A.
Z danych uzyskanych w Biurze Ekonomiki i Finansów spółki wynika, że w ubiegłym roku na jednego pracownika przypadło 17,45 godzin szkoleniowych. W 1998 roku prawie cała załoga rudzkiego koncernu kształciła się na rożnego rodzaju kursach i szkoleniach oraz brała udział w warsztatach podnosząc swoje kwalifikacje, zaś koszt szkoleń określa się tam na poziomie 0,11 proc. ogólnej wartości rocznej sprzedaży węgla.
- Poszerzenie wiedzy ekonomiczno - finansowej pracowników jest jednym z ważniejszych celów spółki - mówi Jerzy Plutecki, dyrektor Zespołu Nadzoru Postępowań Układowych RSW S.A. - Jeżeli nasze górnictwo ma liczyć się na rynku międzynarodowym musi funkcjonować podobnie jak jego zachodni konkurenci. A zatem warto sobie pozwolić na naukę nowych zachowań rynkowych, bo już strategię zarządzania przedsiębiorstwem, gdzie nic nie dzieje się przypadkowo, trzeba mieć w małym palcu.
Szkolenia rozpoczęły się od kwietnia 1998 roku, kiedy powołano nowy Zarząd spółki. Podnoszenie kwalifikacji kadry zarządzającej to „oczko w głowie" dr nauk ekonomicznych Henryka Dźwigoła, zastępcy prezesa.
Polskie górnictwo na przestrzeni wielu ostatnich lat skutecznie zahamowało pęd do wiedzy i do samokształcenia - wyraża swoją opinię prezes Dźwigoł na łamach „Górniczych Wieści". - Kształcenie pracowników sprzyja poszerzaniu horyzontów, rozwijaniu cech osobowości takich jak innowacyjność, przedsiębiorczość, a także zaspokajaniu potrzeby samorealizacji pracowników. Nowoczesne przedsiębiorstwa proces kształcenia i rozwoju postrzegają jako ważną inwestycję, bodziec i jedno z podstawowych narzędzi poprawy produktywności".. W lipcu i sierpniu ubiegłego roku szkoleniami objęto dozór średni i wyższy, pozostałą kadrę inżynieryjno - techniczną oraz wszystkich pracowników pionów ekonomiczno - finansowych i pracowniczych. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele związków zawodowych. Program obejmował m.in. takie zagadnienia jak: sytuacja ekonomiczno - finansowa spółki; polityka zatrudnienia; podstawowe zagadnienia finansowe działalności gospodarczej - na przykładzie rozwijającej się firmy, w formie sekwencji przykładów o rosnącym stopniu skomplikowania; system oddziałowego rachunku kosztów; grę symulacyjną - poszukiwanie możliwości obniżenia kosztów przykładowego oddziału kopalni; systemy informatyczne wspomagające proces zarządzania. W sumie 56 wykładowców przeszkoliło 1347 osób.
W sierpniu i wrześniu ub. roku przeprowadzono zajęcia warsztatowe „Zarządzanie zmianami w firmie", których celem było pogłębienie umiejętności skutecznego zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności przekonania pracowników do zmian zachodzących w firmie. Uczestniczyło w nich 60 osób z kadry kierowniczej.
Obecnie w trakcie realizacji jest kurs księgowości I stopnia, którym docelowo będzie objętych 260 pracowników kopalń i Biura Zarządu.
Można by zapytać, czy są już efekty tych szkoleń, czy widać jakieś zmiany? Dyrektor Jerzy Plutecki podkreśla, że część szkoleń i kursów ma wpływ na zarządzanie finansami. Wprowadzono już oddziałowy rachunek kosztów a obecnie firma przygotowuje się do wprowadzenia tzw. systemu controllingu. Potrzebni są zatem ludzie, którzy posiadają określoną wiedzę. Zarząd spółki uznał kontrolę kosztów za istotny element swojego programu i polecił utworzyć na kopalniach i w zakładach specjalistyczne komórki controlingu. Na specjalistyczne kursy w tym zakresie skierowano 10 osób, aby w profesjonalny sposób porównywały wyniki rzeczywiste z wielkościami uznanymi za standardowe.
Podczas wspomnianych szkoleń dużo uwagi poświęcono systemowi oddziałowego rachunku kosztów. - Zależało nam na tym, by zainteresować rachunkiem kosztów dozór oddziałowy – mówi dyrektor Plutecki. - Dotychczas kierownik oddziału nigdy nie musiał konstruować sobie budżetu, nie miał także obowiązku rozliczania się z kosztów. Teraz jest inaczej i tego wszystkiego trzeba było ludzi nauczyć. Pierwszy, elementarny etap szkolenia mają już za sobą.
Obecnie rozpoczęły się następne, bardzo fachowe szkolenia dla kierowników oddziałów wszystkich kopalń, dla kierownictwa ruchu i dla służb ekonomiczno - finansowych. Jest to szkolenie w zakresie budżetowania kosztów kopalń, dokładniej - warsztat doradczy na temat „Budżetowanie kosztów w kopalni, czyli jak mieć więcej".
Podejście do zarządzania zmianami w firmie też nie jest tuzinkowe, prowadzone w formie warsztatów ma na celu wykształcenie umiejętności przekonywania pracowników do zmian. Wszyscy boimy się zmian i dlatego psychologia musiała przekroczyć bramy kopalń. Widać to na trzydniowych warsztatach prowadzonych przez międzynarodowego trenera koordynatora, których celem jest kreowanie zmian w mentalności ludzkiej.
Zmiany w systemie nie nastąpiły od razu, bo przecież w górnictwie trochę czasu upłynęło zanim baczniej zaczęto przyglądać się kosztom. Dzisiaj w podstawowej komórce jaką jest oddział będzie zakładany budżet, z którego trzeba się będzie rozliczyć. To uzasadnione w sytuacji, kiedy spółka zmierza do osiągnięcia akumulacji dodatniej i zalecane są wszelkie działania obniżające koszty. Warto także nadmienić, że powstaje tutaj motywacyjny system płac, w którym koszty oddziałowe znajdą swoje odzwierciedlenie.
- W naszej spółce nie ma zwolnień grupowych - podkreśla dyrektor Plutecki. - Wychodzimy z założenia, że drastyczne zwolnienia grupowe wywołują konflikty w zakładzie. Do optymalnego i racjonalnego zatrudnienia w spółce chcemy doprowadzić przez system osłon socjalnych, tworzenie podmiotów na bazie majątku spółki, do których przejdą byli pracownicy. Wciąż zbyt duże zatrudnienie występuje na powierzchni, w przeciwieństwie do tego na dole.
Na koniec ciekawostka. Zarząd chcąc zbadać poziom wiedzy ekonomicznej kadry rezerwowej zorganizował pisemny test kwalifikacyjny, oczywiście dla tych, którzy wyrazili na to zgodę. Przygotowano go przy współudziale specjalistów z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Obejmował zagadnienia z dziedziny ekonomii, zarządzania i prawa pracy. Uczestniczyło w nim 112 osób, średni wynik wyniósł 59 % poprawnych odpowiedzi, najlepszy stanowiło 76 % poprawnych odpowiedzi. Na podyplomowe studia w zakresie gospodarki nieruchomościami oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa skierowano dwie osoby z Biura Zarządu, zaś dyrektorzy kopalń wytypowali pięć osób na studia podyplomowe w zakresie ekonomicznym. W tym roku akademickim czterech pracowników Biura Zarządu uczęszcza na studia wyższe w systemie wieczorowym, uzupełniając wykształcenie.
Urszula Węgrzyk Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA

Wykonanie: oho! Internet (C) Bytom 1997,1998,1999